Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Uważaj na groźne ramki na stronach

piątek, 9 lipca 2010

Firma ESET opublikowała listę zagrożeń, które w ubiegłym miesiącu były przyczyną największej liczby infekcji komputerów użytkowników na całym globie. Bardzo wysoko, bo aż na piątym miejscu, sklasyfikowano nowe na liście zagrożenie, potrafiące atakować z poziomu bezpiecznej strony WWW.

Zagrożenie zostało oznaczone przez laboratoria antywirusowe firmy ESET jako JS/TrojanDownloader.Pegel.BR. To niepozorny skrypt, który wszczepiony do kodu słabo zabezpieczonej strony internetowej dodaje do jej zawartości ramkę IFRAME. Ramka ta zwykle pozostaje dla użytkownika zupełnie niewidoczna, z uwagi na wyjątkowo mały rozmiar lub tło upodabniające ją do reszty strony. Jak podkreśla ESET ramka ta stanowi równocześnie rodzaj otwartej bramy do zupełnie innej witryny, będącej wirtualnym odpowiednikiem składowiska niebezpiecznych odpadów. Wizyta internauty na znanej, ale zainfekowanej JS/TrojanDownloader/Pegel.BR stronie, może skutkować przeniknięciem do jego komputera różnego rodzaju zagrożeń - od wirusów i robaków internetowych, aż po keyloggery czy konie trojańskie.

Specjaliści z laboratoriów firmy ESET uspokajają, że przed tym zagrożeniem skutecznie ochroni użytkowników większość pakietów bezpieczeństwa oraz programów antywirusowych, które tak jak ESET NOD32 Antivirus czy ESET Smart Security potrafią zablokować strony zawierające złośliwe skrypty. Tym, którzy nie posiadają żadnych programów zabezpieczających, specjaliści z firmy ESET radzą, aby zainstalowali oni bezpłatny dodatek do swojej przeglądarki internetowej, taki jak NoScript dla Firefox, który umożliwia użytkownikowi kontrolowanie i blokowanie wybranych skryptów oraz apletów na przeglądanych stronach WWW.

Liderem czerwcowego zestawienia przygotowanego przez laboratoria firmy ESET, dotyczącego najczęściej atakujących w sieci zagrożeń, okazał się robak internetowy Conficker. Drugą i trzecią pozycję w rankingu zajęły zagrożenia INF/Autorun oraz Win32/PSW.OnLineGames. Pierwszą dziesiątkę zamyka zagrożenie HTML/ScrInject.B, które podobnie jak JS/TrojanDownloader/Pegel.BR atakuje poprzez dodanie złośliwego skryptu do kodu strony WWW, dzięki czemu możliwe jest pobranie na dysk komputera ofiary kolejnych złośliwych aplikacji.

Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net, innowacyjnej technologii zbierania próbek wirusów od ponad 140 milionów użytkowników na całym świecie. Gromadzone w ten sposób informacje poddawane są analizie statystycznej w laboratoriach ESET tworząc najbardziej kompleksowy wśród istniejących raportów o zagrożeniach obecnych w sieci. Każdego dnia dzięki ThreatSense.Net analizowane jest ponad 100 tysięcy próbek różnego rodzaju zagrożeń.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE