Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Powstaje iVirtualEye - aplikacja na smartfony, która na przejściach dla pieszych podpowie osobom niewidomym, gdzie są pasy, czy światło jest zielone czy czerwone i czy nadjeżdżają jakieś pojazdy. Aplikację przygotowuje zespół inżynierów z firmy Transition Technologies S.A. we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych. Projekt współfinansowany jest z Programu Innowacyjna Gospodarka i realizowany ma być do 2013 r.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP dr inż. Konrad Wojdan, badacz w projekcie iVirtualEye, z Transition Technologies, osoby niewidome lub słabowidzące w oparciu o iVirtualEye będą mogły pokonywać skrzyżowania czy unikać niebezpieczeństw w poruszaniu się po mieście. Za pośrednictwem nawigacji GPS, a także kamery połączonej ze smartfonem, aplikacja w czasie bieżącym analizować będzie obraz i położenie użytkownika oraz informować będzie o przeszkodach: np. o zbliżaniu się do skrzyżowania, nadjeżdżających do przejścia dla pieszych samochodach, o czerwonym świetle czy o tym, że użytkownik zaczyna zbaczać z pasów na przejściu.

Jeśli osoba zbliży się do przejścia dla pieszych, powinna skierować kamerę tam, gdzie znajduje się sygnalizacja świetlna. Telefon rozpozna wtedy kształt sygnalizatora (ludzika zielonego lub czerwonego) i telefon przekaże użytkownikowi informację o kolorze. Jeśli sygnalizacji na przejściu nie będzie, można będzie użyć modułu, który alarmuje o zbliżających się pojazdach.

W założeniu jej twórców, aplikacja ma np. rozpoznać, czy zbliżającym się do użytkownika obiektem jest pojazd - samochód, motor czy nawet rower - czy tylko pieszy przechodzący przez jezdnię, bo w takim wypadku urządzenie nie powinno wydawać ostrzeżenia. Nad analizą obrazu z kamery i identyfikacją zbliżających się obiektów prowadzone będą prace badawcze z użyciem sztucznej inteligencji.

Oprócz funkcji rozpoznawania niebezpieczeństw w ruchu ulicznym, aplikacja będzie mogła ustalić trasę dotarcia do danego miejsca i nawigować krokami użytkownika.

Aplikacja przeznaczona ma być na smartfony, które nie tylko posiadają odbiornik GPS i kamerę, ale również są w nich dostępne interfejsy dla osób niewidomych.

Jak wyjaśnia Wojdan, użytkownik, poruszając się po mieście, nie będzie musiał mieć telefonu na wierzchu - kamerkę na bluetooth, z której telefon odbierał będzie sygnał, można przymocować do ubrania. Telefon o niebezpieczeństwie może informować np. informacją zakodowaną w wibracji lub poprzez komunikat dźwiękowy.

"Na każdym etapie projekt będzie konsultowany z Polskim Związkiem Niewidomych i osobami niewidomymi. Inaczej nie jesteśmy w stanie stworzyć dobrej aplikacji" - zaznacza w rozmowie z PAP Bolesław Tekielski - szef zespołu programistycznego projektu iVirtualEye z Transition Technologies.

"Nie możemy zagwarantować 100 proc. skuteczności tej aplikacji, ale możemy zagwarantować wysoką skuteczność. Zawsze jest to dodatkowa informacja, na której osoba niewidoma może oprzeć swoją decyzję" - podkreśla Wojdan.

Na razie prowadzone są prace nad modułem do nawigacji GPS, w kolejnym kroku planowane są badania nad przetwarzaniem obrazu.

Jak zapewniają badacze, na razie jeszcze nigdzie na świecie nie powstał system taki jak iVirtualEye

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE