Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Firma ESET opublikowała raport o zagrożeniach komputerowych, które w sierpniu najczęściej atakowały użytkowników na całym świecie. Notowane jeszcze nie tak dawno w pierwszej trójce, konie trojańskie wykradające loginy i hasła użytkowników gier sieciowych niemal wypadły poza listę. Na znaczeniu bardzo szybko zyskał natomiast robak internetowy Dorkbot, który na cel bierze m.in. użytkowników Facebooka.

W pierwszej trójce najczęściej atakujących zagrożeń sierpnia znalazły się złośliwe programy czyhające w plikach automatycznego startu nośników danych, robak internetowy Conficker (świętujący nie tak dawno ponad 1000 dni obecności w sieci) oraz zagrożenia Iframe, ukrywające się na stronach WWW w postaci niewidocznych ramek, których kliknięcie powoduje przekierowanie do zainfekowanej strony internetowej.

Czwartą pozycję w sierpniowym rankingu firmy ESET zajął Dorkbot - robak internetowy z funkcjonalnością backdoora, a więc dający atakującemu możliwość zdalnej kontroli. Według informacji laboratorium antywirusowego ESET, zagrożenie to wykorzystuje do rozprzestrzeniania się przenośne nośniki danych, np. pendrive’y. Dorkbot modyfikuje na takich nośnikach plik automatycznego startu, dzięki czemu każdorazowe podłączenie zainfekowanego pendrive’a do komputera skutkuje uruchomieniem i przeniesieniem zagrożenia na dysk nowej maszyny.

Dorkbot powstał w celu zbierania prywatnych informacji o użytkownikach sieci. Robak wykrada m.in. loginy i hasła internautów korzystających z Facebooka czy serwisów internetowych AOL. Zdobyte dane Dorkbot wysyła do swojego twórcy za pośrednictwem protokołu HTTP. Równocześnie robak łączy się z dwiema domenami, z którymi komunikuje się dzięki protokołowi IRC. Dzięki temu twórca zagrożenia może zdalnie m.in. pobierać i instalować na zainfekowanym komputerze dowolne pliki oraz monitorować ruch sieciowy. Jak podkreślają eksperci Dorkbot posiada wbudowaną funkcję blokowania dostępu do stron internetowych niemal wszystkich producentów rozwiązań antywirusowych.

Jak ochronić swój komputer przed Dorkbotem? Eksperci radzą zainstalować skuteczny program antywirusowy lub pakiet bezpieczeństwa, który wykryje zagrożenie już na zainfekowanym nośniku danych i nie dopuści do infekcji komputera.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE