Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Intel świętuje 40 lat cyfrowej rewolucji

czwartek, 17 listopada 2011

Czterdziesta rocznica Intel® 4004, pierwszego na świecie mikroprocesora
40 lat temu firma Intel Corporation wprowadziła pierwszy na świecie komercyjnie dostępny mikroprocesor – Intel® 4004 – zapoczątkowując cyfrową rewolucję. Choć większość ludzi nigdy nie widziała mikroprocesora, zawierające je urządzenia tak mocno wrosły w codzienne życie, że stały się praktycznie nieodzowne.

Mikroprocesory to „mózgi” sterujące komputerami, serwerami, telefonami, samochodami, aparatami, lodówkami, radioodbiornikami, telewizorami i wieloma innymi codziennymi urządzeniami. Rozpowszechnienie się mikroprocesorów jest w dużej mierze zasługą nieustępliwej pogoni Intela za prawem Moore’a, prognozą tempa rozwoju technologii krzemowej, która stwierdza, że mniej więcej co dwa lata gęstość tranzystorów podwaja się, zwiększając wydajność i funkcjonalność układów przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Prawo to od ponad 40 lat jest podstawowym modelem biznesowym branży półprzewodnikowej.

Na przykład w porównaniu z układem Intel 4004 współczesne procesory Intel® Core™ drugiej generacji są ponad 350 000 razy wydajniejsze, a każdy zawarty w nich tranzystor zużywa około 5000 razy mniej energii. W tym samym czasie cena jednego tranzystora zmniejszyła się około 50 000 razy.

Przyszłe mikroprocesory Intela wytwarzane w 22-nanometrowym procesie produkcyjnym pojawią się w systemach, które wejdą do sprzedaży w przyszłym roku. Zapewnią one jeszcze większą energooszczędność za sprawą przełomowych tranzystorów 3-D Tri-Gate, które wykorzystują nową strukturę tranzystorową. Te nowe tranzystory rozpoczynają nową erę prawa Moore’a i umożliwiają wprowadzenie kolejnych innowacji w szerokiej gamie urządzeń.

Patrząc wstecz na zmiany, które dokonały się od czasu wprowadzenia pierwszego mikroprocesora, warto pomyśleć o przyszłości i o tym, jak cyfrowa rewolucja będzie się rozwijać w miarę ewolucji technologii mikroprocesorowej.

„W ciągu następnych 40 lat postęp technologiczny przewyższy całą innowacyjną działalność, jaka miała miejsce przez minione 10 000 lat ludzkiej historii” — powiedział Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel.

Takie postępy w technologii krzemowej przygotowują grunt pod epokę, w której systemy komputerowe, „świadome” tego, co dzieje się wokół nich, będą przewidywać ludzkie potrzeby. Zdolność ta całkowicie zmieni sposób interakcji z urządzeniami informatycznymi oraz oferowanymi przez nie usługami. Przyszłe urządzenia świadome kontekstu, od komputerów i smartfonów do samochodów i telewizorów, będą mogły doradzać użytkownikom i prowadzić ich przez dzień w sposób przypominający raczej osobistego asystenta, niż tradycyjny komputer..

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE


  • W tym roku mija 40 lat od premiery Intel® 4004, pierwszego na świecie komercyjnie dostępnego mikroprocesora.
  • Mikroprocesory to ukryta inteligencja współczesnego świata, „mózg” sterujący milionami codziennych urządzeń i systemów.
  • Mikroprocesor to motor cyfrowej rewolucji, która w ciągu kilku minionych dekad radykalnie zmieniła nasze społeczeństwo, demokratyzując dostęp do informacji.
  • Innowacje w mikroprocesorach i pokrewnych technologiach zapoczątkowują nowa erę techniki komputerowej, w której urządzenia stają się „świadome kontekstu” i bardziej przypominają osobistych asystentów, niż tradycyjne komputery.


Co to jest mikroprocesor?

Mikroprocesor, nazywany też jednostką centralną (CPU), to „mózg” wszystkich komputerów oraz wielu urządzeń domowych i elektronicznych. Liczne współpracujące ze sobą mikroprocesory stanowią „serca” centrów danych, superkomputerów, produktów komunikacyjnych i innych urządzeń cyfrowych.

Pierwszym mikroprocesorem był układ Intel 4004 wprowadzony do sprzedaży w 1971 roku. Nie był szczególnie wydajny; wykorzystywano go głównie do wykonywania prostych operacji matematycznych w kalkulatorze o nazwie „Busicom”.

Podobnie jak kuchenki mikrofalowe czy telefony, urządzenia z mikroprocesorami stały się tak powszechne, że trudno sobie wyobrazić życie bez nich.

Czasem trudno uwierzyć, że zaledwie 60 lat temu komputery były rzadkością niedostępną dla zwykłych zjadaczy chleba. Dopiero w latach osiemdziesiątych komputery pojawiły się w domach i — dzięki mikroprocesorowi — wywarły rzeczywisty wpływ na życie przeciętnego człowieka.

Współczesne mikroprocesory mogą wykonywać niezwykle wyrafinowane operacje w takich dziedzinach, jak meteorologia, lotnictwo, fizyka jądrowa i inżynieria, a przy tym zajmują znacznie mniej miejsca i zapewniają wyższą wydajność.

W ciągu minionych 40 lat mikroprocesory stawały się coraz szybsze i wydajniejsze, a zarazem coraz mniejsze i tańsze.

Produkcja mikroprocesora to bardzo skomplikowany i wymagający proces, który składa się z setek etapów przeprowadzanych w halach produkcyjnych ze specjalnie oczyszczonym powietrzem (tak zwanych „czystych pokojach”, ang. cleanroom). Zawierają one powietrze 1000 razy czystsze niż w szpitalnej sali operacyjnej. Budowa jednego zakładu produkcyjnego kosztuje około 5 mld dol.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE