Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Semantic Web to technologia, która pozwala komputerom i programom lepiej rozumieć słowa zapisane przez człowieka. Przetwarza informacje tak, aby opisane przez ludzi przedmioty stały się rozpoznawalne i łatwe do określenia dla komputerów. Dane są przekazywane w taki sposób, aby można było powiązać ich znaczenia między sobą w ramach odpowiedniego kontekstu.

Nowe technologie semantyczne znajdują zastosowanie szczególnie w dziedzinach, w których do opisu produktu konieczna jest selekcja konkretnej opcji spośród wielu wariantów i współrzędnych. Jak zauważyło grono ekspertów podczas lutowej konferencji Semantic Tech & Business w Berlinie, jednej z najważniejszych konferencji w tym obszarze, branża motoryzacyjna jest doskonałym przykładem rynku, na którym zastosowanie rozwiązań Semantic Web może dawać wymierne korzyści.

Większość koncernów samochodowych w swojej ofercie posiada kilka bądź kilkanaście modeli mających różne wersje silnikowe. Każdy model, wariant, może być wyposażony na wiele sposobów. Po zsumowaniu możliwych kombinacji wynika, że producent dysponuje dziesiątkami tysięcy wersji samochodów, które należy we właściwy sposób sklasyfikować. Przydatne narzędzie, jakim jest konfigurator na stronie www musi być w stanie przyporządkować wszystkie wartości i cechy samochodu, aby konsument otrzymał pożądany produkt. Sposobem na sprawne funkcjonowanie systemu jest osadzenie małych pakietów danych RDFa na stronie internetowej, wykorzystując ontologię VSO (Vehicle Sales Ontology) będącą podzbiorem słynnej ontologii GoodRelations.

Jak zauważają uczestnicy konferencji Semantic Tech & Business w Berlinie sieć semantyczna ma do zaoferowania rynkowi motoryzacyjnemu więcej, niż tylko rozwiązanie problemów z segregacją produktów. Technologia umożliwi osiągnięcie przewag konkurencyjnych, dzięki usprawnieniu sieci kontaktów zarówno z podwykonawcami i dostawcami komponentów w procesie produkcyjnym, jak i z ostatecznymi klientami.

System e-commerce dla brytyjskiego oddziału marki Renault opracowany przez MakoLab we współpracy z prof. Martinem Heppem, jednym z prelegentów lutowej konferencji, jest kompleksowym rozwiązaniem sprzedażowym. Zastosowanie znaczników semantycznych sprawia, że produkty znajdujące się w ofercie są lepiej pozycjonowane w wyszukiwarkach. Stworzony unikalny katalog słów jest zrozumiały dla najważniejszych wyszukiwarek internetowych, dzięki czemu witryna, w której zastosowano GoodRelations plasuje się w czołówce wyników wyszukiwań. W obliczu planowanego przez Google wprowadzenia wyszukiwania semantycznego w oparciu o język GoodRelations, witryna e-commerce zaprojektowana zgodnie z jego zasadami może stanowić istotną przewagę konkurencyjną Renault UK w Internecie. Szacuje się, że dzięki znacznikom semantycznym współczynnik klikalności (CTR) wzrasta nawet o 30%.

Semantic Web wykorzystywane jest głównie do usprawnienia wyszukiwania pożądanych fraz w zawartości strony WWW. Prawdopodobnie już niedługo będzie możliwe wykorzystanie technologii do bardziej skomplikowanych operacji, jak możliwość ustalenia jazdy próbnej wybranego modelu w sposób wręcz automatycznie, w ciągu kilku minut. Strategia MakoLab w dziedzinie Semantic Web w 2012 roku zakłada opracowanie ontologii opisującej zagadnienia związane z samochodami używanymi, możliwości ich konfiguracji oraz stworzenie technicznych rozwiązań IT umożliwiających jej implementację.

Wychodząc poza branżę motoryzacyjną, berlińska konferencja pokazała jak wiele cennych biznesowych korzyści można uzyskać ze stosowania technik Semantic Web. Ta, do niedawna, czysto akademicka dziedzina, wkracza szybko do arsenału najnowocześniejszych technik radzących sobie z rosnącą skalą i złożonością informacji. Znamienne w tym kontekście jest to, iż wykład przewodni konferencji wygłoszony był przez wybitnego specjalistę z dziedziny, a jednocześnie praktyka wdrożeń semantycznych dla... straży pożarnej w Amsterdamie (prezenter sam jest aktywnym strażakiem), gdzie przyniósł wymierne korzyści w postaci skrócenia czasu reakcji zespołów operacyjnych.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE