Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Bardzo wielu z nas otrzymuje codziennie wiadomości e-mail lub zaproszenia w portalach społecznościowych czy komunikatorach internetowych od nieznanych osób. Najczęściej pojawiają się tam linki ukryte w treści wiadomości, zachęta do odwiedzenia ciekawej strony, czy sposób na szybki zarobek. Irlandzki oddział firmy antywirusowej ESET sprawdził, czy w takie podejrzane linki internauci w ogóle klikają, a jeśli tak, to jaka tematyka skłania ich do wybrania danego odnośnika.

Analizując wyniki badania, można wysnuć hipotezę, że wielu internautów wie jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci i do czego może doprowadzić kliknięcie w link, przesłany im przez nieznaną osobę. Aż 49% osób przebadanych przez irlandzki oddział firmy ESET zadeklarowało, że nie klika w przesyłane im linki, niezależnie od tego jakiej tematyki dotyczą. Pozostali badani wydają się nieco bardziej beztrosko podchodzić do tematyki swojego bezpieczeństwa w sieci i bezpieczeństwa swoich komputerów, deklarując klikanie otrzymywanych odnośników dotyczących obniżek lub promocji (29%), informacji o katastrofach i wypadkach (25%), możliwości bezpłatnego pobrania z sieci filmu czy muzyki (16%) lub możliwości zarabiania na reklamach w sieci (13%).

Eksperci zwracają uwagę na ciekawą zależność pomiędzy płcią, a tematyką klikanych odnośników. Z badań wynika bowiem, że kobiety częściej klikają w linki jeśli dotyczą one promocji lub obniżek – robi to co trzecia kobieta i co czwarty mężczyzna. Z kolei mężczyźni wydają się tracić głowę dla linków umożliwiających bezpłatne pobranie z sieci filmu lub utworu muzycznego – takie odnośniki klika 20% ankietowanych mężczyzn i 12% przepytanych kobiet.

Eksperci przypominają, że link od nieznajomego może być początkiem kłopotliwej infekcji komputera. Zwykle w pułapkę cyberprzestępców wpadają nieostrożni internauci, którzy zwabieni obietnicą dostępu do atrakcyjnego filmu czy kuponu rabatowego kliknęli w odnośnik. Jak nie wpaść w pułapkę zastawioną przez cyberprzestępcę? Przede wszystkim stosować zasadę ograniczonego zaufania i klikać wyłącznie sprawdzone odnośniki od zaufanych osób. Warto również zabezpieczyć swój komputer rozwiązaniem antywirusowym lub pakietem bezpieczeństwa, takim jak ESET Smart Security, który w razie próby połączenia się z witryną o wątpliwej reputacji błyskawicznie zablokuje do niej dostęp i ochroni komputer użytkownika przed infekcją.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE