Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Bezprzewodową przyszłość Intel Labs

czwartek, 13 września 2012

Podczas przemówienia na konferencji Intel Developer Forum Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel, powiedział: „W przyszłości wszystkie urządzenia elektroniczne będą mogły się łączyć -od najprostszych wbudowanych czujników do najbardziej zaawansowanych, chmurowych centrów danych. Opracowujemy techniki, aby połączyć je wszystkie bez przewodów”.

Rattner zademonstrował po raz pierwszy działające, całkowicie cyfrowe radio, ochrzczone mianem „radia prawa Moore’a”. Wyjaśnił, że radio to spełnia prawo Moore’a, skalując się pod względem zajmowanego obszaru i energooszczędności wraz z takimi procesami wytwarzania układów cyfrowych, jak najnowsza 22-nanometrowa technologia tri-gate Intela. Oczywistymi kandydatami do integracji radia cyfrowego są konstrukcje typu „system w układzie” (SoC) przeznaczone do smartfonów i tabletów. Niewielkie rozmiary i niższe koszty zintegrowanego radia cyfrowego przełożą się na wiele nowych zastosowań, od urządzeń noszonych jak ubranie po „Internet Rzeczy”, w którym urządzenia z czujnikami, takie jak sprzęt AGD, komunikują się ze sobą, wymieniają dane i mogą być zdalnie sterowane.
Justin Rattner

Następnie Rattner opisał standard łączności bezprzewodowej nowej generacji o nazwie WiGig, który działa w przedziale spektrum radiowego o milimetrowej długości fal i zapewnia przepustowość powyżej 5 gigabitów na sekundę. Standard WiGig to branżowa inicjatywa konsolidacji kilku zastrzeżonych 60 Hz technologii bezprzewodowych w ramach istniejącego standardu Wi-Fi.

„Technologia WiGig jest tak szybka, że pozwala na bezprzewodowe zadokowanie Ultrabooka™, tabletu lub smartfonu — powiedział Rattner. — Możliwe jest nawet zadokowanie wielu ekranów jednocześnie”.

Wygodniejsza obsługa i dłuższy czas pracy urządzeń podłączonych do chmury

Użytkownicy cenią możliwość odbierania wiadomości e-mail i aktualizacji w portalach społecznościowych, kiedy ich urządzenia są w stanie uśpienia. Aby zaoferować tę ciągłą łączność na platformie Ultrabook™ , technologia Intel® Smart Connect obecnie budzi urządzenia Ultrabook™ na tyle czasu, ile potrzeba do odebrania przychodzącego pakietu danych, po czym wraca do stanu gotowości, co gwarantuje długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Aby pokazać, jak rozszerzyć zalety technologii Smart Connect na aktywne operacje przesyłania plików i strumieniowej transmisji wideo, Rattner zademonstrował technologię „Spring Meadow”, która inteligentniej zarządza komunikacją między chmurą a urządzeniem. Poprzez wstępne przetwarzanie przychodzącego ruchu sieciowego i proaktywne zarządzanie nim technologia „Spring Meadow” efektywniej wykorzystuje procesor hosta, pozwalając mu dłużej pozostać w stanie niskiego poboru mocy bez wpływu na wydajność systemu.

Eliminowanie haseł, zwiększanie stopnia bezpieczeństwa

Hasła pozostają powszechnym, choć niewygodnym sposobem ochrony dostępu do cennych lub poufnych informacji. Aby wyeliminować potrzebę używania haseł, w Intel Labs opracowano zastępczą metodę o nazwie Client Based Authentication Technology (kliencka technologia uwierzytelniania). Technologia ta nie tylko zastępuje hasła, ale również radykalnie upraszcza i przyspiesza dostęp do kont bankowych, portfeli giełdowych i innych osobistych informacji przechowywanych w chmurze.

Użytkownik uwierzytelnia się raz w fizycznym urządzeniu, takim jak Ultrabook™ lub smartfon, za pomocą czujnika biometrycznego, po czym urządzenie automatycznie uwierzytelnia go w jednej lub wielu usługach chmurowych. Odczytanie unikatowego wzoru naczyń krwionośnych w dłoni pozwala przenieść użytkownika bezpośrednio do konta bankowego, serwisu społecznościowego albo innej zabezpieczonej usługi. Technologia umożliwia też monitorowanie obecności i blokuje urządzenie oraz przerywa zabezpieczone połączenie z usługą, kiedy użytkownik odłoży urządzenie. Nowe skanowanie biometryczne odblokowuje urządzenie i natychmiast przywraca poprzednie połączenie. Cały proces jest praktycznie niezauważalny dla użytkownika, łatwy w użyciu i bezpieczniejszy.

Chmurowe sieci dostępu radiowego, przyszłość szerokopasmowej łączności bezprzewodowej

Rattner zaprosił na scenę dr Chih-Lin I, szefa Instytutu Badawczego China Mobile w Pekinie, który opowiedział, jak Intel Labs i China Mobile pracują nad projektem i prototypem chmurowej sieci dostępu radiowego (Cloud Radio Access Network, C-RAN). C-RAN to alternatywa dla tradycyjnych sieci RAN, które stanowią podstawę współczesnej komunikacji komórkowej. Zamiast po prostu przenosić

komponenty sprzętowe stacji bazowej do centrum danych, zastępuje się je standardowymi intelowskimi serwerami, na których działa definiowana programowo aplikacja radiowa. Dr I wyjaśnił, że technologia C-RAN radykalnie ogranicza wydatki kapitałowe i operacyjne dostawców usług, jednocześnie zapewniając wyższą jakość usług bezprzewodowych, z mniejszą liczbą połączeń zrywanych w godzinach szczytu.

Następnie Rattner opisał inny obszar badań, sieć bezprzewodową rozpoznającą wideo (Video Aware Wireless Network, VAWN), która może przynieść korzyści zarówno dostawcom usług, jak i użytkownikom. VAWN to przedmiot akademicko-branżowego programu badawczego sponsorowanego przez firmy Intel, Cisco i Verizon. Według badań Cisco Visual Networking Index mobilny ruch wideo ma znacznie wzrosnąć w ciągu następnych 5 lat, co grozi przeciążeniem sieci bezprzewodowych i pogorszeniem jakości wideo, jeśli nie pojawią się nowe, innowacyjne rozwiązania. Inicjatywa VAWN ma na celu zwiększenie przepustowości sieci bezprzewodowych w zakresie transmisji wideo oraz polepszenie wrażeń wizualnych poprzez optymalizację wydajności sieci między wszystkimi punktami sieci.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE