Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Intel: procesory o niskim poborze energii

piątek, 28 września 2012

Główny dyrektor ds. produktów w Intel Corporation wyjaśnił, jak procesory o niskim poborze energii, zaczynając od czwartej generacji rodziny Intel® Core™ dostępnej w przyszłym roku, wyznaczą nowy standard mobilnego przetwarzania danych i pozwolą na stworzenie innowacyjnych urządzeń

Ultrabook™, komputerów konwertowalnych oraz tabletów.

Przemawiając na konferencji Intel Developer Forum w San Francisco David (Dadi) Perlmutter powiedział, że w czwartej generacji procesorów Intel Core opartej na mikroarchitekturze „Haswell” przy zachowaniu wysokiej wydajności, Intel ograniczył jałowy pobór energii ponad 20-krotnie w porównaniu z drugą generacją procesorów. Stwierdził też, że Intel doda do swoich planów produktowych nową linię układów o jeszcze niższym poborze energii, która będzie bazować na tej samej mikroarchitekturze i wejdzie do roadmapy produktowej w 2013 r.
David (Dadi) Perlmutter

Oba nowe produkty odzwierciedlają nacisk, jaki firma kładzie na obniżanie zużycia energii, aby zapewnić dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym i umożliwić stworzenie nowych, bardziej mobilnych konstrukcji, a jednocześnie zwiększyć wydajność obliczeniową, graficzną i multimedialną.
„Czwarta generacja Intel Core i nasza nowa linia procesorów o niskim poborze energii zapoczątkują erę bezprecedensowych innowacji w mobilnym przetwarzaniu danych — powiedział Perlmutter. — Dążenie do obniżenia poboru energii przy zachowaniu wysokiej wydajności, z jakiej znane są nasze procesory, jest równie istotne jak zmiana w 2001 r., kiedy przestaliśmy się skupiać wyłącznie na zwiększaniu prędkości procesora. W rezultacie nasi klienci zaczną dostarczać nowoczesne i modne komputery typu konwertowalnego, oferujące niespotykane wcześniej, zupełnie nowe wrażenia dostępne na coraz szerszej gamie urządzeń mobilnych”.

Technologia Intela u podstaw konstrukcji typu konwertowalnego

W zeszłym roku Intel stworzył kategorię urządzeń Ultrabook, które zainspirowały rynek do innowacji na polu interakcji użytkownika z komputerem. W przygotowaniu jest ponad 140 różnych projektów Ultrabooków, z czego niektóre to komputery typu konwertowalnego (np. z obracanym, odczepianym czy wysuwanym ekranem), a ponad 70 jest napędzanych dostępnymi dziś procesorami Intel Core trzeciej generacji.

Kiedy w 2013 r. do Ultrabooków i innych komputerów osobistych trafią 22-nanometrowe procesory Intel Core czwartej generacji, użytkownicy zyskają grafikę Intel HD, nowe instrukcje do szybszego szyfrowania i obliczeń, nowe zabezpieczenia sprzętowe oraz nowe plany zasilania, które przedłużą czas pracy na bateriach.

Aby zachęcić do kolejnych innowacji w mobilnym przetwarzaniu danych, nowe układy Intela o niskim poborze energii oparte na mikroarchitekturze „Haswell” będą poczatkowo zużywały około 10 watów, co pozwoli na opracowanie cieńszych, lżejszych i wydajniejszych Ultrabooków, komputerów typu konwertowalnego oraz tabletów, które będą działać dłużej na zasilaniu bateryjnym.

Perlmutter wyjaśnił, że Intel zapewnia najlepsze opcje dla każdego rodzaju mobilnych wrażeń. Nadchodzący procesor Intel® Atom™ nowej generacji (o kryptonimie „Clover Trail”) to nowe rozwiązanie typu „system w układzie” (system-on-chip, SoC), zaprojektowane specjalnie pod kątem Windows* 8. Jest wytwarzany w procesie 32-nanometrowym i przeznaczony do lekkich tabletów i komputerów typu konwertowalnego, które długo działają na zasilaniu bateryjnym i zawsze pozostają włączone.

Perlmutter opisał również zalety intelowskich urządzeń z systemem Windows 8, podkreślając, że tablety oraz komputery typu konwertowalnego oparte na procesorach Intel Atom i Intel Core zapewnią szereg nowych funkcji, w tym większe możliwości multimedialne, wbudowane zabezpieczenia na użytek rozwiązań biznesowych sektorów rynku, a także obsługę aplikacji napisanych pod kątem procesorów Intela, tym samym chroniąc dotychczasowe inwestycje branży IT i konsumentów w oprogramowanie.

„Uważamy, że system Windows 8 w połączeniu z architekturą Intel® zapewni najlepsze wrażenia, wydajność i kompatybilność na szerokiej gamie platform komputerowych”, powiedział Perlmutter. 
Naturalna, intuicyjna obsługa komputera

Perlmutter stwierdził, że osobista technika komputerowa zmierza w stronę percepcyjnego przetwarzania danych, w którym urządzenia wykorzystują „zmysły” podobne do ludzkich, po czym dodał, że Intel zamierza wprowadzać takie możliwości zarówno w obecnych, jak i w przyszłych platformach.

Perlmutter zaprosił społeczność deweloperów do współpracy nad następną falą funkcji percepcyjnych na platformach Intel Core, informując, że firma niebawem wyda wersję beta pakietu Intel Perceptual Computing Software Development Kit (SDK). Pakiet SDK, który ma być dostępny na początku przyszłego kwartału, pozwoli producentom sprzętu i oprogramowania wykorzystywać rozpoznawanie gestów, twarzy i mowy oraz rzeczywistość rozszerzoną w istniejących i przyszłych systemach Ultrabook oraz komputerach PC opartych na procesorze Intel Core.

Perlmutter mówił o postępach w rozpoznawaniu głosu na urządzeniach Ultrabook, jednocześnie pokazując system z oprogramowaniem Nuance Dragon Assistant* Beta zoptymalizowanym pod kątem procesorów Intel Core. W przyszłym kwartale Dell planuje udostępnić oprogramowanie Dragon Assistant* Beta użytkownikom ze Stanów Zjednoczonych w swoim Ultrabooku Dell* XPS13.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE