Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Science Fiction w naszych domach

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Filmy Science-Fiction od lat rozbudzają nadzieje i wyobraźnie milionów ludzi na całym świecie. Fascynują nas pomysły twórców na rozwiązania technologiczne oraz ich wizje rozwoju świata. Dzięki nim, niejednokrotnie marzymy o tym, aby fikcja stała się rzeczywistością. Często okazuje się, że szybciej niż mogliśmy się spodziewać, urządzenia które oglądaliśmy w kinie pojawiają się w naszych domach.

Technologia rozwija się w niesamowitym tempie, chcąc coraz bardziej ułatwiać nam życie i codzienne czynności. Szybka ewolucja urządzeń i pojawianie się coraz to nowszych sprawia, że niektóre wynalazki rodem ze starszych filmów nie robią na nas już wrażenia. Elektrycznie rozsuwane drzwi ze Star Treka czy wymyślne urządzenia do bezprzewodowej komunikacji, które pojawiały się w produkcjach z lat 60 są z nami od bardzo dawna i nie wzbudzają większych emocji.

Science Fiction

W nasze ręce regularnie jednak trafiają urządzenia, które do niedawna w zbiorowej świadomości wydawały się abstrakcyjne. Skoro już wywołany został serial Star Trek, warto wspomnieć także o jednym z urządzeń które powstało w umysłach twórców serialu, a jest już dziś powszechne. Mowa o smartwatchu, koncepcie niezwykle popularnym wśród filmowców Science-Fiction. Podobne urządzenia mogliśmy oglądać w filmie Dick Tracy z 1990 roku, kultowym serialu Knight Rider czy popularnej kreskówce Inspektor Gadżet. Dziś są to urządzenia zdobywające stale coraz większą popularność. Wypuszczając na rynek w 2013 roku swój pierwszy smartwatch GALAXY Gear, firma Samsung nawiązała w reklamie do wyżej wymienionych, kultowych interpretacji filmowych konceptu inteligentnego zegarka. Najnowszy model Samsung Gear S, może zostać wyposażony w niezależną od telefonu kartę SIM, dzięki której za pośrednictwem inteligentnego zegarka możemy nie tylko prowadzić rozmowy, smsować, ale także surfować w internecie.

Filmem, który ze względu na przedstawioną wizję przyszłości i liczne gadżety, dalej wzbudza ogromne emocje jest Raport mniejszości Stevena Spielberga z Tomem Cruisem w roli głównej. Jednym z najbardziej ekscytujących wynalazków, które pojawiły się w filmie z 2002 roku był obsługiwany gestami ogromny ekran. Sceny w których Cruise za pomocą specjalnych rękawic obsługuje ekran nie dotykając go na stałe wpisały się do kanonu Science-Fiction. Dziś sami możemy poczuć się jak John Anderton, główny bohater filmu i to we własnym salonie! Telewizory Samsung Smart TV* nie tylko można obsługiwać gestami, ale także za pomocą komend głosowych. Co lepsze, to nie wszystko co potrafią modele telewizorów Samsung – bezprzewodowe łączenie się się ze smartfonami, tabletami czy urządzeniami audio* z całą pewnością jeszcze jakiś czas temu mogliśmy podziwiać jedynie na ekranie kinowym. Nie wspominając o samych urządzeniach, które właśnie zostały wymienione.

smartwatch GALAXY Gear
Jeden z nich, tablet, mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć w filmie 2001: Odyseja kosmiczna z 1968 roku opartego na opowiadaniach Arthura C. Clarke’a. Reżyser filmu, Stanley Kubrick, ukazał w jednej ze scen przenośne urządzenie przypominające ekran bez klawiatury. Dwóch członków załogi statku kosmicznego, korzystało z nich jedząc równocześnie śniadanie. Czy ta scena nakręcona niemal 50 lat temu nie przypomina porannego rytuału wielu z nas? Inną równie trafną wizją z kina lat 60 był robot sprzątający. Jednym z pierwszych przypadków, kiedy podobny wynalazek pojawił się na ekranach kinowych był film Kosmiczne przygody Jennifer z 1966 roku. W jednej ze scen pojawia się sprzątający robot pieszczotliwie nazywany „Robakiem”, który samodzielnie odkurza mieszkanie głównego bohatera. Jego filmowy twórca stwierdza, że taki robot znajdzie się kiedyś w każdym domu. Czy był daleki od prawdy? Patrząc na szybki rozwój robotów sprzątających, takich jak Samsung NaviBot, jest to coraz bliższe realizacji.

Firma Samsung w swojej ofercie posiada coraz więcej inteligentnych urządzeń. Na pierwszą myśl przychodzą najpopularniejsze na rynku telewizory Smart TV czy urządzenia mobilne z linii GALAXY. Patrząc na rozwój takich produktów jak roboty sprzątające, AGD obsługiwane smartfonem czy niedawno wprowadzone gogle rzeczywistości wirtualnej Gear VR można spodziewać się w najbliższej przyszłości kolejnych, pobudzających wyobraźnie wynalazków w naszych domach.

2 komentarze

  1. Jacek Says:
  2. Technologia zmienia świat na naszych oczach. To, co jeszcze 30-40 lat temu wydawałoby się nieosiągalne dziś ma miejsce. A pomyśleć, jak będzie wyglądał świat za np 100 lat? Śmiano się kiedyś z filmów typu "Terminator", a tu proszę...

     
  3. Anonimowy Says:
  4. Co to znaczy inteligentne urządzenie, i jakie ma cechy by zwać je inteligentnym?. Proszę o wyjaśnienie.

     

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE