Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Co wiecie o telefonii VoIP? Badania wskazują na dość małą świadomość użytkowników w tematyce funkcjonowania telefonii IP (około 3%). Nie wpływa to jednak na szybki rozwój rynku, szczególnie w segmencie biznes. I nie mówimy tu jedynie o branży call center. Niektórzy są skłonni zaryzykować wręcz stwierdzenie, iż VoIP z biegiem rozwoju internetu doprowadzi do zupełnego wyparcia tradycyjnej telefonii. Tym samym warto dowiedzieć się czym jest i skąd wziął się VoIP. Oto FAQ cyfrowej telefonii, którą należy znać.

Historia
Technologia VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) powstała w 1995 roku, kiedy to firma VocalTec Communications Inc. stworzyła pierwsze oprogramowanie komputerowe umożliwiające komunikację głosową przez sieć IP. Jej założyciele, Alon Cohen oraz Lior Harmaty, na pewno nie spodziewali się, jak znaczący wpływ będzie miał ich wynalazek na przyszłość telekomunikacji.

Działanie
VoIP to nic innego jak przetworzenie naszej mowy na reprezentację cyfrową. Głos poddany zostaje odpowiedniej kompresji oraz kodowaniu, a następnie zostaje podzielony na pakiety. Strumień takich pakietów przesyłany jest za pomocą sieci, gdzie w węźle odbiorczym cały proces zostaje odtworzony w odwrotnym kierunku, co przekłada się na standardowy sygnał głosu. Aby zapewnić wysoką jakość i idealną krystaliczną barwę tonu naszego rozmówcy, stosowane są różnorodne zaawansowane technologie.

Wymagania
Praktycznie każdy z aktualnie dostępnych providerów ISP dostarcza usługę w pełni odpowiadającą wymaganiom stawianym przez technologię telefonii cyfrowej. Naturalnym jest, że połączenia głosowe zadziałają przy użyciu sieci GSM, na łączach satelitarnych, jak również WiFi. Jednakże dla uzyskania najlepszych rezultatów zalecane jest tradycyjne połączenie kablowe. Jeśli mamy możliwość wyboru, to zdecydowanie postawmy na tę opcję. Jakość VoIP zależy w dużej mierze od naszego łącza internetowego. Zbyt duża ilość straconych pakietów wskazuje na to, że nasza rozmowa nie będzie płynna.

Rynek
W porównaniu do oferty tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych, w branży VoIP zaobserwowano zjawisko bardzo dużej konkurencyjności. Sami eksperci wskazują na dość obszerną ofertę, a przez to niezwykle atrakcyjne stawki, jak na tak młody polski rynek. Zachęcamy jednocześnie do lektury rankingu najlepszych operatorów VoIP w 2014 roku  udostępnionego przez portal voipnews.pl

Plusy i minusy VoIP
Bez wątpienia decydując się na VoIP przede wszystkim oszczędzamy pieniądze. Koszty wdrożenia lub integracji z już istniejącymi systemami również są bardzo niskie.

Obsługa klienta u tradycyjnych operatorów nie jest oceniana na dobrym poziomie, dlatego doświadczenie z contact center wybranego dostawcy VoIP jest zazwyczaj niezwykle miłym przeżyciem, choć i pewnie tutaj czarnych owiec w stadzie nie brakuje. 
Dodatkowo otrzymujemy kilkadziesiąt usług w ramach technologii VoIP - nagrywanie rozmów, menu IVR, kampanię call center, wirtualną centralkę czy wiele, wiele innych. In case you're interested in knowing more info on laman web untuk dijual, stop by http://www.mabo.my Na koniec możemy dołożyć pełną mobilność, dopasowanie numeru kierunkowego oraz, co może być istotne dla rzeszy Polaków na emigracji – tanie połączenia międzynarodowe. 

Minusem jest z pewnością narażenie prawidłowego funkcjonowania telefonu z powodu braku zasilania. Brak prądu pozbawi nas dostępu do Internetu, a tym samym telefonu. No i druga dość istotna kwestia to fakt, iż jakość prowadzonych rozmów jest bezpośrednio zależna od jakości łącza internetowego za pomocą którego są realizowane.

Autor:
Tomasz Nawotka
Wiceprezes Operatora VoIP – Spikon.pl

1 Responses to FAQ VoIP – wszystko co należy wiedzieć o telefonii IP

  1. Romexsd Says:
  2. Voip to jeszcze rozwiązanie mało popularne, ale z takim potencjałem, że przyjdzie taki moment, że to nastanie wielki boom na takie rozwiązania. Wrócą też do popularności bramki smsowe. Zresztą ja sam korzystam z http://bramkasms365.pl/, jak wysyłam smsy do znajomych zagranicą, jednak to ogromna oszczędność

     

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE