Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi świąteczny szał zakupów. “Pomimo kryzysowych zawirowań, Polacy na święta wydadzą 5-10 proc. więcej niż rok wcześniej” – twierdzi na łamach “Rzeczpospolitej” Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Kupujący tegoroczne prezenty zapewne częściej niż przed rokiem rozważą zakup wirtualnego odpowiednika. Nie bez znaczenia jest fakt, że rok 2011 był rekordowy pod względem sprzedaży urządzeń mobilnych. Największą popularnością cieszyły się smartfony, tablety i czytniki e-booków.

Tylko w III kwartale mijającego roku Samsung sprzedał aż 24 mln smartfonów. Jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja na rynku tabletów. Jego lider - posiadająca ponad 65 proc. udziału w rynku firma Apple – zamknie rok 2011 z wynikiem niemal 65 milionów sprzedanych iPadów. W zeszłym miesiącu premierę miał także tablet Kindle Fire, który może wbić się gdzieś pomiędzy iPada a Samsunga Galaxy Tab.

Ogromna popularność mobilnych urządzeń sprawia, że inaczej patrzymy dziś na prezenty. Podarować komuś na święta płytę CD? Dla niektórych to już nieco archaiczny pomysł. Zdają sobie z tego sprawę główne serwisy dystrybuujące muzykę w formie cyfrowej. Światowy gigant w tej dziedzinie - iTunes Store - już dawno wprowadził do sprzedaży specjalne karty podarunkowe. Umożliwiają one obdarowanemu pobranie w dowolnie wybranym momencie ulubionych utworów bezpośrednio na dysk twardy. Podobne rozwiązania, choć pod innymi nazwami, stosują również inne sklepy z e-muzyką, jak np. Beatport czy Juno.

“Muzyczne karty podarunkowe to bardzo wygodna sprawa. Dzięki indywidualnej możliwości wyboru utworów zawsze trafiają w gust, a przy tym są bardzo praktyczne. Ściągam muzykę bezpośrednio na swój odtwarzacz i nie muszę bawić się w zgrywanie płyt.” – mówi Mateusz Tumas, entuzjasta nowych technologii.

Raczkująca, ale szybko zdobywająca popularność kategoria prezentów to e-booki. Oczywiście klasyczna książka wciąż pozostaje jednym z najchętniej kupowanych upominków gwiazdkowych, jednak biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój branży publikacji cyfrowych, jest pewne, że e-booki będą zyskiwać na znaczeniu. Niszę wypatrzyli już amerykańscy wydawcy. Przed świętami, wydawnictwo Blasted Heath wprowadza na rynek specjalny zestaw podarunkowy. Zawiera on pamięć USB z zapisanymi e-książkami, zapakowaną w ozdobne etui. E-booki będą zapisane w trzech różnych formatach, a pliki mają nie być zabezpieczone DRM. Dzięki temu e-książki będzie można przeczytać na dowolnym urządzeniu.

“Zmiany zachodzące na globalnym rynku wydawniczym, odbijają się we wszystkich dziedzinach życia. Sam pomysł e-booka jako prezentu podoba mi się, podejrzewam jednak, że minie jeszcze trochę czasu nim takie upominki będą u nas powszechne.” – mówi Aleksandra Wołoszczuk, kierownik sprzedaży i promocji publikacji elektronicznych Wydawnictwa Naukowego PWN – “ W te święta zapewne sporo osób znajdzie pod choinką „gadżety”, takie jak smartfony czy tablety. Mam nadzieję, że jakimś stopniu przełoży się to na wzrost zainteresowania e-czytelnictwem. Dlatego też ibuk.pl przygotował już aplikacje na popularne platformy Apple iOS oraz Android.” – dodaje.

Decydując się na e-prezent, poza zaletami takiego rozwiązania dla obdarowanego, sami unikniemy tłumów w sklepach w trakcie przedświątecznej gorączki zakupów. Oszczędzimy czas i nierzadko pieniądze. Te cechy powodują, że wirtualne podarunki zdobywają coraz więcej fanów. Tym bardziej, że korzystanie z nowych technologii jest już elementem codzienności.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE