Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Na przestrzeni ostatnich trzech lat, zauważalna była tendencja utrzymania zbliżonego wolumenu wysyłanych wiadomości SMS. Z opublikowanego właśnie przez UKE „Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2015 roku” wynika, że w ubiegłym roku użytkownicy telefonii mobilnej wysłali ogółem 51,9 mld wiadomości i 66 mln mniej SMS-ów niż przed rokiem. W liczbie wysyłanych wiadomości tekstowych Polacy wciąż plasują się powyżej średniej dla państw UE. Przeciętny użytkownik w kraju wysłał 83 SMS-ów miesięcznie, wobec średniej krajów UE – 68 wiadomości. Uwagę zwraca wzrost liczby kart M2M (Machine2Machine) o 16,3% względem poprzedniego roku.

W ubiegłym roku Polacy wysłali 51,9 mld wiadomości tekstowych co oznacza, że na jednego mieszkańca przypadło średnio 1349 wiadomości rocznie. W porównaniu z 2014 rokiem użytkownicy w naszym kraju wysłali 66 mln SMS-ów mniej, a  mniejsza liczba wysłanych wiadomości tekstowych przełożyła się na spadek przychodów polskich operatorów telekomunikacyjnych ze świadczenia usług SMS o 10,1% względem roku 2014. Przyczynę spadku zainteresowania korzystania z usługi SMS należy upatrywać we wzroście popularności smartfonów oraz komunikatorów, które pozwalają na przesyłanie wiadomości poprzez sieć Internet.

Według raportu UKE systematycznie zwiększa się łączna liczba wiadomości SMS wysyłanych w roamingu. W 2015 roku zostało wysłanych ponad 600 mln wiadomości tekstowych i jest to nadal popularna forma komunikacji w przypadku usług roamingowych, pozwalająca obniżyć koszty komunikacji. Wzrost liczby wysłanych wiadomości ma związek z obniżeniem w 2014 roku stawek roamingowych za usługi telekomunikacyjne w Unii Europejskiej.

„Raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej wskazuje w dalszym ciągu na rosnącą popularność komunikacji opartej o komunikatory mediów społecznościowych. Jednak nieznaczny spadek o 66 mln wysłanych SMS-ów mniej w całościowej liczbie prawie 52 mld, nie oznacza śmierci SMS-a, jak jeszcze niedawno twierdzili eksperci. Raport UKE pokazuje także trafność przewidywań co do wzrostu komunikacji SMS pomiędzy urządzeniami. W 2015 roku operatorzy mieli zarejestrowanych 56,6 mln kart SIM, z czego ponad 2,1 mln kart Machine2Machine, co oznacza wzrost o 16,3% względem poprzedniego roku. Karty M2M generują  i napędzają ruch wiadomości tekstowych poprzez np. systemy bankowe czy też systemy zakupowe. Liczba SMS-ów wysyłanych przez przedsiębiorstwa będzie rosnąć. Spodziewam się, że rynek SMS-ów marketingowych będzie w dalszym ciągu rósł, ponieważ wiadomości tekstowe w marketingu to wciąż najlepsze narzędzie dotarcia do klienta: skuteczne, nie liczone jako spam, dobrze widziane przez odbiorców.” – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.

Pod względem średniej liczby wysyłanych SMS-ów na jednego użytkownika, Polska wciąż znajduje się powyżej średniej dla wybranych państw Unii Europejskiej. Przeciętny użytkownik w kraju wysłał 83 wiadomości miesięcznie, przy 68 SMS-ach w innych krajach.

Rosnąca popularność komunikatorów opartych o media społecznościowe nie przeszkadza z kolei MMS-om. W 2015 roku użytkownicy sieci mobilnych wysłali łącznie ponad 739 mln wiadomości MMS, czyli o 212 mln więcej niż w roku 2014. Wzrost liczby wysyłanych MMS-ów osiągnął aż 40,2%. Statystyczny Polak w roku 2015 wysłał 19 wiadomości MMS, tj. o 5 więcej niż w roku 2014.

Spadek liczby wysłanych wiadomości tekstowych jest jednym z powodów spadku przychodów operatorów, już kolejny rok z rzędu. W przypadku wysyłanych wiadomości SMS, operatorzy w 2015 roku zanotowali spadek przychodów na poziomie 10,1% względem końca 2014 r

12 komentarze

 1. Fascynujące! W 2016 na pewno będzie lepiej!
  Pozdrawiam

   
 2. Michał Says:
 3. Nic dziwnego, jak chce coś załatwić, sam wolę szybko zadzwonić i w jednym, konkretnym zdaniu wyjaśnić, co mnie interesuje.

   
 4. extrarental Says:
 5. Mimo wszystko uważam że, komunikatory zdominują komunikacje. Choćby na to że bez opłaconej usługi telefonicznej, niektórzy operatorzy dają wolny internet, co pozwala na pisanie wiadomości. Natomiast smsa już nie napiszesz nie mają uruchomionego jakiegokolwiek pakietu. Sam używam takowej taryfy, więc mam pewność że to działa w ten sposób.

   
 6. Karolina Says:
 7. Oczywiście, ze tak. Przecież komunikatory są dużo bardziej opłacalne, szybsze, a dostęp do internetu jest teraz banalnie prosty. Ja korzystam z komunikatora nawet na najsłabszym internecie, za który nie płace.

   
 8. Karolina Says:
 9. Zobaczymy jak będzie w przyszły roku, wydaję mi się że wykres będzie cały czas malał. Wydaję mi się że w dzisiejszych czasach ludzie więcej rozmawiają ze sobą, wiadomo smsy zawsze będą. Jak by nie było SMS'y to część historii.

   
 10. abc Says:
 11. Myślę, że z roku na rok będzie jeszcze mniej SMS wysyłanych. Wszystko przez internet. Mało tego...myślę że spadkowi ulegnie również liczba wykonywanych telefonów.

   
 12. decdec Says:
 13. to przez to, że aplikacje typu messenger są coraz bardziej popularne :) mało komu opłaca się dzisiaj pisac smsy

   
 14. Frostweb Says:
 15. Bardzo ciekawe informacje!

   
 16. Woodroom Says:
 17. Bardzo interesujący blog.

   
 18. Lazybear Says:
 19. 1349 wiadomości rocznie, to wychodzi jakieś 3,5 sms'a na dzień, nie tak dużo w sumie :)

   
 20. Ale.pl Says:
 21. Nie ma w tym nic dziwnego - teraz, zamiast wysyłać SMS'y, korzysta się z takich aplikacji, jak messenger. Sam również zauważyłem, że ze swoją połówką SMS-ów raczej nie piszę (zamiast tego piszę z nią na wspomnianym messengerze). Jak wygląda to u Was

   
 22. Anonimowy Says:
 23. Może spowodowane jest to tym, że lubimy rozmawiać i przestaliśmy pałać sympatią do tych krótkich wiadomości? ;) Poza tym uważam, że to dość dobre badanie, które pokazuje to i owo na temat SMS-owania. Obecność różnych technologii i urządzeń pomiarowych, na pewno ułatwia życie w pozyskiwaniu wiedzy na temat różnych badań ;) Pozdrawiam! :)

   

Publikowanie komentarza

Popularne posty

KONFERENCJE