Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Sezon grzewczy trwa. Na ogrzewanie najwięcej wydadzą właściciele wolnostojących domków jednorodzinnych. Jednocześnie jest to grupa, która dzięki integracji ogrzewania, może ograniczyć jego koszty nawet o 60%, przy okazji dbając o środowisko naturalne.

Ogrzewanie zintegrowane polega na połączeniu urządzeń dostarczających ciepło dla domu, w jedną sieć. Jego główną zaletą jest oszczędność energii, która pozyskiwana jest z co najmniej dwóch niezależnych źródeł. Koszty eksploatacji są znacznie niższe niż w przypadku korzystania z systemu elektrycznego czy oleju opałowego. Dodatkową zaletę tego sposobu grzania domu stanowi fakt, że jest ono przyjazne dla środowiska. Jak działa system ogrzewania zintegrowanego?

Koszty ogrzewania w zależności od stosowanego systemu grzewczego. Źródło: Makroterm

W skład układu wchodzą: kominek z płaszczem wodnym, solary, wykorzystujące darmową energię słoneczną oraz integrator, sterujący i kontrolujący pracę całego układu. Wszystkie elementy składowe dobierane są w taki sposób, aby zapewnić systemowi jak najdłuższą i bezawaryjną żywotność.

Solary mają za zadanie dostarczanie darmowej energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Dodatkowe ciepło zgromadzone w ten sposób wykorzystywane jest do podgrzewania wody użytkowej. Kominek ogrzewa pomieszczenia, natomiast o równomierny podział energii na wszystkie znajdujące się w domu odbiorniki dba integrator, który jest sercem systemu.

Liczba solarów, montowanych zazwyczaj na dachu budynku, zależy od ilości jego mieszkańców oraz wielkości zapotrzebowania na ciepłą wodę. Gdy wydajność paneli spada na skutek niskiego nasłonecznienia, poziom energii uzupełniany jest przez kominek, który pozyskuje ją spalając biomasę. Jego moc dobierana jest w zależności od wielkości domu, w którym ma zostać zainstalowany.

- Zintegrowane ogrzewanie przeznaczone jest dla domków jednorodzinnych o powierzchni od 80 do 400 metrów kwadratowych i przynosi korzyści nie tylko zimą. Latem instalacja wykorzystywana jest do ogrzewania podłogowego, podgrzewania wanny czy grzejników suszarkowych. Nadwyżka darmowej energii, produkowanej przez kolektory słoneczne może być buforowana w kominku i przesyłana na odbiorniki ciepła, takie jak ogrzewanie łazienkowe czy podłogowe, lub używana do ogrzewania wody. – mówi Agnieszka Golik z firmy Makroterm, twórcy zintegrowanego ogrzewania.

Każdy z modułów wyposażony jest we własny sterownik, który w razie ewentualnej awarii zapewnia całemu systemowi poprawne funkcjonowanie. Uszkodzone urządzenia mogą być demontowane, ale przepływ energii i tak pozostanie właściwy. W ten sposób integracja ogrzewania przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa całej instalacji cieplnej.

Integracja systemu grzewczego w domu to nie tylko sposób na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, ale również na ochronę środowiska naturalnego. Pozyskiwanie energii z jej odnawialnych źródeł, takich jak biomasa i promieniowanie słoneczne, przyczynia się do zmniejszenia koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze, co zapobiega powstawaniu niepokojących zmian klimatycznych.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE