Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Super robot - szybszy niż ludzkie oko

czwartek, 1 października 2009

szybki robotZapomnij o takich filmach jak "Terminator" - dziś technologia stosowana w robotach przewyższa nawet technologie biorące udział w tego typu filmach - w pewnym sensie.
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak potężna i dokładna stała się nowoczesna robotyka to możesz się trochę trochę zaszokować.

Aby dać przykład - wyobraź wyobraź sobie ramię robota, które kozłuje piłką szybciej niż widzi ludzkie oko. Albo jak rzucanie i łapanie rzeczy z taką precyzją i zręcznością, że mógłbyś pomyśleć, że to tylko science fiction. Cóż, to nie science fiction. To rzeczywistość.
To prawda, że widzieliśmy roboty pracujące w przemyśle samochodowym, czy innych gałęziach przemysłu, ale ten robot jest całkiem inny. Zwykle w tych fabrykach roboty są zaprogramowane do wykonywania określonych zadań w kółko - co pozwala na wykonanie dużej liczby powtórzeń w bardzo krótkim czasie. Przyspiesza to znacznie proces produkcji, gdyż robot jest w stanie powtórzyć to samo działanie z bardzo dużą dokładnością. Ale, jak wspomniałem, te roboty mogą zwykle wykonywać szereg zadań, które wcześniej musiały być zaprogramowane.

Teraz wyobraź sobie nową technologię, która umożliwia robotowi wizualnie dostrzec jego otoczenie, a następnie zareagować na to, co postrzega. Obecnie jest to rzeczywistość.
Wykorzystując serię czujników wizualnych i dotykowych, ludzie z laboratorium w Ishikawa Komuro na Uniwersytecie w Tokio zademonstrowali, co mogą zrobić ich nowe roboty. I to jest absolutnie zdumiewające. Ruchy robota są wynikiem sygnałów na wejściach wizualnych i sensorach, które są przetworzone w tysięcznych częściach sekundy. Widać to na filnie, gdy robot trzyma telefon komórkowy, wyrzuca go w powietrze a następnie łapie z niezwykłą precyzją. Tylko gdy to zobaczysz, możesz sobie wyobrazić jak szybko sygnały wejściowe są przekazywane i przeliczane na ruchy robota. Wyglada na to, że sensory wizualne robota są szybsze od ludzkiego oka.

Wyobraź sobie, grę w tenisa przeciwko jednemu z tych robotów. Robot na pewno nie przegra, gdyż technologia w nim użyta jest tak zaawansowana, że nie popełnia błędów bez wzgledu jak szybko leci piłka, a poza tym nie zmęczy się ...

3 komentarze

 1. Skaner Says:
 2. Przeraża mnie tylko że jest sprawniejszy od człowieka ;)

   
 3. Anonimowy Says:
 4. Super. To dopiero początek, szkoda, że nie urodzę się za 50 lat :).

   
 5. Anonimowy Says:
 6. urodzisz tylko jeszcze o tym nie wiesz

   

Publikowanie komentarza

Popularne posty

KONFERENCJE