Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.W lipcu wzrosła aktywność Confickera

sobota, 7 sierpnia 2010

Firma ESET opublikowała listę zagrożeń, które w lipcu najczęściej infekowały komputery użytkowników na całym globie. Pierwszą pozycję we wspomnianym rankingu zajął robak internetowy Conficker, który w ubiegłym miesiącu był powodem ponad 12% wszystkich wykrytych infekcji.

Według laboratoriów antywirusowych firmy ESET wzrosła aktywność, a co za tym idzie liczba infekcji spowodowanych przez znany niemal każdemu użytkownikowi komputera robak Conficker. Warto przypomnieć, że Conficker pozostaje na szczycie listy najpopularniejszych i najczęściej atakujących zagrożeń od początku bieżącego roku. Dlaczego liczba infekcji Confickerem nie spada, a dzieje się wręcz odwrotnie? Specjaliści z firmy ESET przypuszczają, że najprawdopodobniej przyczyną jest wakacyjne roztargnienie i mniej restrykcyjne podejście użytkowników do bezpieczeństwa swoich komputerów. Conficker króluje na listach zagrożeń również za sprawą użytkowników nielegalnych kopii systemów Windows, którzy nie posiadają odpowiedniej poprawki likwidującej ryzyko infekcji.

Sam Conficker jest robakiem internetowym, który wykorzystuje dawno już załataną lukę w systemach Windows. Na zainfekowany komputer zagrożenie pobiera aplikacje typu adware, a następnie dezaktywuje zaporę systemu operacyjnego, uruchamia serwer HTTP na różnych portach i umożliwia przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem. Wśród sposobów zabezpieczania i walki z Confickerem specjaliści ds. zabezpieczeń z firmy ESET wymieniają m.in. aktualizację systemu operacyjnego, wyłączenie opcji automatycznego startu nośników oraz unikanie niezabezpieczonych folderów publicznych. Warto również regularnie skanować komputer przy użyciu programu antywirusowego lub darmowego skanerem online, takiego jak ten na http://www.eset.pl/onlinescan.

Wśród pozostałych zagrożeń, atakujących w lipcu bieżącego roku najczęściej, firma ESET wymienia rodzinę złośliwych aplikacji ukrywających się w plikach autostartu różnego typu nośników infekujących m.in. za pośrednictwem pamięci przenośnych USB oraz zagrożenie Win32/Agent, które wykrada informacje o użytkowniku zainfekowanej maszyny. Lipcową listę zagrożeń zamyka Win32/Oficla.GN, należący do rodziny koni trojańskich kontrolowanych przez zdalne maszyny i próbujących pobierać na zainfekowany komputer kolejne zagrożenia.

Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net, innowacyjnej technologii zbierania próbek wirusów od ponad 140 milionów użytkowników na całym świecie. Gromadzone w ten sposób informacje poddawane są analizie statystycznej w laboratoriach ESET tworząc najbardziej kompleksowy wśród istniejących raportów o zagrożeniach obecnych w sieci. Każdego dnia dzięki ThreatSense.Net analizowane jest ponad 100 tysięcy próbek różnego rodzaju zagrożeń.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE