Na żywo, dla wszystkich i wszędzie. Dzięki technologii streamingu demokratyzacja sztuki staje się naszym udziałem. Wystartował pierwszy w Polsce projekt transmisji spektakli teatralnych na żywo w Internecie, AllLive.pl. Premierowa transmisja odbędzie się 21 i 22 maja z warszawskiego Teatru 6. Piętro należącego do znanego aktora Michała Żebrowskiego. Partnerem technologicznym projektu jest StreamOnline, czołowa na polskim rynku firma świadcząca usługi w zakresie transmisji audio i wideo do internetu.
Oficjalna strona projektu www.alllive.pl została uruchomiona z końcem kwietnia. Póki co mamy do czynienia z teaserem odliczającym czas do premiery. Za kilka dni serwis ma zostać wzbogacony o moduł płatności umożliwiający zakup wirtualnego biletu na wybraną transmisję.
Docelowo na stronie ma się znajdować pełen repertuar transmisji w jakości HD, archiwum VOD, system rekomendacji spektakli, dostępność na urządzeniach mobilnych takich jak smartfony i tablety. Na taką wersję serwisu możemy liczyć już od nowego sezonu teatralnego, czyli od jesieni 2011. Ceny pojedynczych biletów będą się mieścić w granicach 5-12 zł.
Twórcy projektu AllLive.pl, Kinga Brzezińska i Julian Kozankiewicz od lat związani z nowymi technologiami, przykładają ogromną wagę do jakości streamowanego obrazu. Dlatego do transmisji jednego spektaklu będzie używanych kilka kamer (ich dokładna ilość zależeć będzie od skomplikowania samego przedstawienia: ilu aktorów występuje na scenie, jak duża jest scena i ile się na niej dzieje). Sama jakość obrazu będzie dostosowana do jakości łącza, jakie posiada końcowy użytkownik. Właściciele szybkiego internetu mogą liczyć na obraz HQ i HD.
W dobie rosnącej mody na sztukę i przy problemach z zakupem biletu na przedstawienia teatralne (i nie mówimy tu wyłącznie o częstym jeszcze braku możliwości rezerwacji biletów teatralnych przez internet, ale o oblężeniu polskich scen), a z drugiej strony przy stale rosnącej penetracji internetu, zwłaszcza w małych miejscowościach, projekt AllLive.pl wydaje się nie tylko ciekawy, ale zwyczajnie potrzebny.
0 komentarze