W ramach współpracy z magazynem Stuff Polska prezentujemy dziś test stacji muzycznej Denon CEOL Piccolo wraz z głośnikami Denon SC-N5, a już jutro na naszym blogu test kolejnej stacji Denon Cocoon oraz konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania będą trzy urządzenia Denon Cocoon Home i trzy Denon Cocoon Portable.
Nie spodziewałem się tego po Denonie – firmie z ponad stuletnią tradycją na rynku sprzętu audio – ich nowy sprzęt Denon CEOL Piccolo pozbawiony jest napędu CD i służy wyłącznie do serwowania muzyki w formie cyfrowej, strumieniowanej z sieci lub nośników zewnętrznych. Brak odtwarzacza płyt Audio CD pozwolił też na zminiaturyzowanie sprzętu – Piccolo mierzy tylko 180 mm szerokości, 90 mm wysokości i 234 mm długości, dzięki czemu z łatwością znajdziesz dla niego miejsce w każdym zakątku domu czy biura. Zaraz przekonasz się, że warto to zrobić, bo Piccolo wcale nie brzmi cienko, jak flet, od którego wziął nazwę – oferuje świetne brzmienie w zestawie z dedykowanymi głośnikami Denon SC-N5.
Denon CEOL Piccolo |
Sprzęt dostępny jest w dwóch apple’owych kolorach – błyszczącym białym i fortepianowo czarnym. Głośniki Denon SC-N5 są dopasowane kolorystycznie do Piccolo. Jakość wykonania jest wysoka, choć sprzęt jest w większości wykonany z tworzyw sztucznych. Design jest minimalistyczny – łagodnie zaokrąglone krawędzie pasują do urządzeń Apple i sprawdzą się w każdym wnętrzu. Gniazdo dokujące kryje się pod klapką na górnej powierzchni sprzętu, obok znajdują się przyciski do podstawowej kontroli – play/pauza, kursory do poruszania się po menu oraz przyciski głośności. Z przodu oprócz jasnego wyświetlacza znajduje się gniazdo słuchawkowe oraz port USB.
CEOL Piccolo wyposażony jest w gniazdo dokujące i ładujące dla sprzętów Apple starszych generacji – nowego iPhone’a 5 będziesz mógł podłączyć przez USB lub AirPlay, ale niestety nie podładujesz go w trakcie odtwarzania. Oprócz tego Piccolo bez problemów podłączysz do swojej sieci domowej za pomocą Wi-Fi lub kabla Ethernet. Ten drugi sposób polecamy, jeżeli chcesz korzystać z kolejnej umiejętności Denona – odtwarzania plików audio wysokiej jakości 24-bit/192kHz (FLAC lub WAV), które będziesz strumieniował z dysku sieciowego NAS lub własnego komputera. Obecnie jednak najpopularniejszym sposobem słuchania muzyki jest strumieniowanie z Internetu za pomocą serwisów takich, jak Spotify oraz Last.fm i w tym Piccolo sprawdza się najlepiej. Zalogowanie się było łatwe - choć wymagało wpisania loginu i hasła za pomocą klawiatury na pilocie - i już po chwili mogłem słuchać wszystkich swoich playlist ze Spotify. Oczywiście Piccolo bez problemów odtworzy też twoją kolekcję mp3, a także mniej popularne formaty, jak AAC lub WMA czy ALAC.
Piccolo ma na pokładzie wzmacniacz o mocy 65W i standardowe złącza głośnikowe, więc możesz go kupić, gdy masz już głośniki – bez problemu będzie z nimi współdziałał. Możesz też kupić inne głośniki zamiast proponowanych przez Denona SC-N5, ale nie gwarantuję, że będą równie dobrze brzmiały – inżynierowie dźwięku Denona spisali się naprawdę rewelacyjnie. Ba, możesz też – dzięki optycznemu wejściu cyfrowemu – podłączyć do Piccolo swój telewizor i sprawić, że „Pytanie na śniadanie” zabrzmi, jak nigdy dotąd. Jest również wyjście na subwoofer, więc Piccolo może być częścią zestawu 2.1. To naprawdę wszechstronny sprzęt.
Estetyczna apka sterująca na smartfony Denon Remote App dostępna jest na razie tylko na iOS oraz Androida i nie wiadomo czy pojawi się na telefony z systemem Windows Phone 8. Aplikacja jest o wiele wygodniejszym sposobem sterowania Piccolo, niż standardowy pilot. Zwłaszcza wyszukiwanie muzyki na Spotify czy w sieci domowej jest dużo łatwiejsze. Niestety, aplikacji zdarza się poważnie zwolnić, najbardziej odczuwalne jest to podczas przeglądania zasobów muzyki zgromadzonych na dysku sieciowym. Możesz za to tworzyć listy ulubionych utworów do szybkiego dostępu z menu głównego apki oraz łatwo kompletować playlisty.
Brzmienie Piccolo jest miękkie, naturalne i pełne; tylko miejscami brakuje mu trochę agresji tak wszechobecnej we współczesnych sprzętach hi-fi. Ale to nawet lepiej, zwłaszcza, gdy muzyka ma towarzyszyć ci w pracy lub relaksie. Piccolo ma wprawdzie dość mocy, żeby napędzić niezłą imprezę, ale ciężko wymagać od tak małego sprzętu potężnego i agresywnego brzmienia kolumn stojących podłączonych pod mocny wzmacniacz.
Marcin Sikora, Stuff
Dane techniczne:
Denon CEOL Piccolo
- Moc: 65W + 65W
- Obsługiwane formaty: MP3, WMA, AAC, FLAC 192/24, WAV 192/24, ALAC
- Łączność: Ethernet, Wi-Fi, AirPlay, USB, optical audio, gniazdo iPod, aplikacja na smartfony
- Wymiary (Sz x Wys x Gł w mm): 180 x 90 x 234
- Waga: 2,3 kg
Głośniki Denon SC-N5
- Typ: dwudrożne, dwugłośnikowe, bass reflex
- Moc:60 W (120 W PEAK)
- Skuteczność: 82 dB
- Pasmo przenoszenia 70 hz -20 kHz
- Impedancja: 6 omów
- Wymiary: (Sz x Wys x Gł w mm) 130 x 185 x 224
- Waga: 2 kg
- Cena zestawu: 1 995 zł
Zastanawiałem się nad nim. Ale po odsłuchaniu tego sprzętu w sklepie stwierdzam, że (nie jestem audiofilem, wręcz amatorem) nie jest warty swojej ceny. Gra naprawdę przeciętnie. Nie wiem skąd renoma denona, tak samo ich słuchawki za 1000zł grały na takim samym poziomie co innych firm za 200-300zł. Sprzęt yamahy, tańszy grał lepiej.