Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Choć wartość usług cloud computing stanowi jeszcze niewielką część polskiego rynku IT, to szybko przybywa firm, które decydują się na outsourcing swoich zasobów informatycznych. Nasilający się trend jest powodowany przez te same czynniki, które upowszechniły elektryfikację, a potem komputeryzację i informatyzację – chęć podniesienia wydajności i komfortu pracy. „Chmuryzacja” ma jeszcze jeden atut – umożliwia optymalizację kosztów.

Zważywszy na szereg obszarów, gdzie chmura obliczeniowa znajduje już zastosowanie, termin chmuryzacja wydaje się właściwym określeniem dynamicznego procesu wykorzystywania jej możliwości, nie tylko w sferze biznesu.

– Firmy wykorzystują koncepcję chmury do projektowania i uruchamiania różnorodnych usług. Przykładem mogą być aplikacje mobilne, serwisy www, rozwiązania e-commerce, ERP, CRM Business Intelligence. Jednak odbiorcami usług cloud computing są już nie tylko klienci biznesowi, ale też konsumenci. Ideę cloud computing przecież coraz częściej wykorzystuje się w samochodach, grach społecznościowych czy przy gromadzeniu danych na wirtualnych dyskach, które są zintegrowane z urządzeniami przenośnymi, np. smartfonami – powiedział Jacek Krupa, Wiceprezes Zarządu ATM S.A.
– Tak szybko postępująca „chmuryzacja” była powodem, dla którego podjęliśmy także decyzję
o uruchomieniu usług chmury prywatnej ATMAN Private Cloud. Nasza oferta, wykorzystująca zasoby Centrum Danych ATMAN, skierowana jest do klientów biznesowych, którzy chcą zyskać zarówno bezpieczeństwo, jak i skalowalność i elastyczność – dodał Jacek Krupa.

Na intensywność rozszerzającej się „chmuryzacji” wskazuje utrzymująca się od kilku lat wysoka dynamika popytu na usługi cloud computing. Polski rynek chmury w 2010 r. wart był 35 mln dol., a dwa lata później już dwukrotnie więcej. Dziś prognozuje się, że w 2017 r. jego wartość powinna przekroczy 200 mln dol.

O rosnącej popularności usług cloud computing decyduje kilka czynników. Przede wszystkim sukcesywnie słabną obawy klientów biznesowych i indywidualnych przed chmurą. Jednocześnie przybywa firm, które dostrzegają w chmurze nowe modele biznesowe, a także szansę na zdywersyfikowanie swoich źródeł przychodów i zmaksymalizowanie zysków. Trzecim ważnym czynnikiem jest szybki rozwój w Polsce rynku centrów danych, gdzie dostawcy mogą lokalizować swoją chmurę zarówno prywatną, jak i publiczną, dzięki czemu nie muszą ponosić dodatkowych nakładów inwestycyjnych na budowę i utrzymanie własnych serwerowni.
chmuryzacja Infografika 
Beneficjentem tego trendu są m.in. operatorzy telekomunikacyjni oferujący wspomniane wirtualne dyski, twórcy gier komputerowych, mikro przedsiębiorcy żyjący z e-handlu czy rodzimi dostawcy rozwiązań informatycznych, którzy dotychczas świadczyli usługi wdrożeniowe i integratorskie w modelu tradycyjnym, a dziś chcą rozwijać swoją ofertę w chmurze.

Taką możliwość dają Centra Danych ATMAN i Thinx Poland. Zlokalizowane na terenie Warszawy i Katowic, w kilku oddalonych od siebie miejscach, zostały tak zaprojektowane, by usługi cloud computing były świadczone w sposób pewny i bezpieczny. Dzięki temu zarówno dostawca chmury, jak i jej użytkownicy nie muszą martwić się o stabilność działania warstwy technicznej. Mogą natomiast skupić się na rozwijaniu własnego biznesu, podnosząc przy tym wydajność i komfort pracy.

1 Responses to Cloud computing wyznacza kolejny cywilizacyjny postęp

  1. cloud Says:
  2. Bardzo jestem ciekaw do czego doprowadzi rozwój chmury. Przedsiębiorcą nie jestem, wiec zastanawia mnie przede wszystkim wpływ chmuryzacji na użytkowników prywatnych. Oczywiście najbardziej oczywistą opcją wydaje się to, że będziemy po prostu wynajmować, może płacić abonamenty za korzystanie z mocy obliczeniowej takiej czy innej chmury. Koniec ze składaniem desktopów - pozostanie wybór monitora i dobrego modemu oraz operatora.

     

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE