W połowie kwietnia przedstawiciele amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości wraz z agentami FBI zamknęli sieć komputerów zombie o nazwie Coreflood. Eksperci firmy ESET zwracają uwagę, że wspomniany botnet od dziesięciu lat przejmował kontrolę nad kolejnymi komputerami internautów na całym świecie, a następnie wykradał ich pieniądze.
Coreflood, identyfikowany przez ESET jako Win32/Afcore, zainfekował ponad 2 miliony komputerów na całym świecie. Jego aktywność była bardzo dyskretna, przez co samo zagrożenie mogło pozostawać przez długi okres niezauważone. Według ekspertów z laboratorium antywirusowego ESET Coreflood skupiał się przede wszystkim na wykradaniu z komputerów swoich ofiar loginów i haseł do bankowości elektronicznej, numerów kart kredytowych, danych niezbędnych do logowania się do poczty e-mail czy serwisów społecznościowych. Coreflood potrafił również przechwytywać komunikację pomiędzy zainfekowanym komputerem, a serwisem bankowości elektronicznej, doprowadzając w ten sposób do kradzieży środków pieniężnych bezpośrednio z konta użytkownika. Internauci, których komputery zostały zainfekowane Win32/Afcore nie wiedzieli, że dołączyli do sieci zombie do chwili otrzymania wyciągu bankowego, na którym wyszczególniono podejrzane operacje. Według danych laboratorium antywirusowego ESET botnet Coreflood najwięcej kłopotu sprawiał w latach 2007 – 2009.
- W ostatnich miesiącach aktywność botnetu znowu nieznacznie wzrosła, dlatego wydaje się, że Departament Sprawiedliwości USA zadziałał w samą porę – skomentował zamknięcie Coreflood David Harley, ekspert bezpieczeństwa firmy ESET.
13 kwietnia br. w wyniku wspólnej akcji amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości oraz agentów biura FBI przejęto pięć serwerów C&C (Command and Control) kontrolujących zainfekowane Corefloodem komputery zombie oraz zamknięto dwadzieścia dziewięć domen, dzięki którym serwery C&C komunikowały się z komputerami zombie. Trzynaście osób odpowiedzialnych za powstanie i prowadzenie botnetu Coreflood usłyszało już zarzuty popełnienia przestępstwa elektronicznego, oszustwa bankowego oraz nielegalnego przechwytywania komunikacji elektronicznej użytkowników komputerów, które znalazły się pod kontrolą botnetu.
Zdaniem specjalistów z laboratorium antywirusowego firmy ESET unieszkodliwienie botnetu Coreflood, kolejnego w ostatnim czasie po Rustocku, nie oznacza, że użytkownicy mogą zapomnieć o tego typu zagrożeniach. Na miejscu Coreflooda z pewności wkrótce pojawi się kolejny botnet. Jak uchronić swój komputer przed dołączeniem do sieci zombie? Specjaliści z firmy ESET zalecają instalację oprogramowania antywirusowego oraz korzystanie z zapory osobistej lub pakietu bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest również regularne aktualizowanie systemu operacyjnego.
0 komentarze