Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Według badań Oracle z 2013 r. 56 proc. firm z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki uważa, że niewłaściwe zarządzanie danymi i technologią wpływa negatywnie na współpracę i komunikację wewnętrzną i zewnętrzną. Może one mieć zarówno finansowe, jak i prawne konsekwencje, gdy w wyniku źle zintegrowanych systemów z organizacji wyciekną wrażliwe dane. Problem niezgodnych technologii, czyli niekompatybilnych rozwiązań hardware’owych i software’owych, dotyczy aż 21 proc. przedsiębiorstw z regionu EMEA. Współpraca z integratorami systemów, którzy dostosowują infrastrukturę IT do potrzeb firm, pozwala na uniknięcie skutków nieprawidłowo zainstalowanego sprzętu i oprogramowania, osiągnięcie większej efektywności kosztowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa danych.

Z raportu Oracle z 2013 r. wynika, że 21 proc. przedsiębiorstw z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) posiada niezgodne ze sobą technologie. Firmy ponoszą z tego powodu wiele konsekwencji, nie tylko finansowych. Dla 56 proc. problem z danymi i technologią oznacza utrudnioną współpracę i komunikację, także z partnerami zewnętrznymi.  Przedsiębiorstwa, chcąc uniknąć tego typu wyzwań, sięgają po kompleksowe rozwiązania, konsolidujące niezbędne usługi i produkty.

- Klienci oczekują od dostawców IT komplementarnych ofert, które łączą wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzania sprawnych procesów biznesowych. Szukają więc partnerów, którzy kompleksowo wyposażą ich biura w sprzęt i oprogramowanie, a także zapewnią odpowiednie usługi z zakresu ITO (Information Technology Outsourcing). Współpraca z grupą zewnętrznych dostawców przynosi klientowi wiele korzyści. Zmiany są wprowadzane szybciej niż przy użyciu własnych zasobów, a klienci otrzymują dostęp do wiedzy i  narzędzi, bez ponoszenia kosztów związanych z inwestycją w kadry i infrastrukturę – mówi Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług, Xerox Polska.

Dzięki współpracy z integratorami systemów firmy uzyskują lepszy przepływ informacji, zarówno komunikatów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Różne zespoły mają kompatybilne systemy komunikacyjne, które umożliwiają im m.in. standaryzację w zakresie zarządzania relacjami z klientem. Programy są bardziej wydajne i pozwalają na szybsze przetwarzanie danych. Co więcej, ich profesjonalna integracja pozwala na eliminację problemu niekontrolowanego przyrostu oprogramowania. Eksperci doradzają, co i kiedy zakupić tak, aby pasowało do całego software’u. 
- Integratorzy systemów korzystają z najnowszych technologii dedykowanych konkretnym sektorom. Dla przykładu w branży energetycznej wdrażają rozwiązania zintegrowane z systemami Smart Grid, które ułatwiają zarządzanie siecią. Coraz większe znaczenie mają rozwiązania ukierunkowane na integrację i konsolidację danych posiadanych przez firmy - klienci, produkty, majątek - np. rozwiązania klasy Master Data Management. Charakterystyczne dla dzisiejszego biznesu jest też wykorzystywanie praktyk sprawdzonych już w innych branżach. Przykładem mogą być systemy do zarządzania kontaktami z klientami, które od lat stosowane są w telekomunikacji i finansach, a obecnie coraz większą rolę odgrywają w energetyce - mówi Krzysztof Skrupski, Szef Zespołu Kompetencji  Business Process Management Capgemini.
Dzięki integracji systemów przeprowadzonej przez ekspertów rośnie także bezpieczeństwo informacji.
- Według danych Kroll Ontrack dotyczących m.in. polskich przedsiębiorstw, prawie 50 proc. firm doświadczyło w 2011 r. utraty danych. Liczne przykłady wycieku poufnych informacji z instytucji bankowych i państwowych z ostatnich lat pokazują, że taka sytuacja może przydarzyć się każdej organizacji, która nie przykłada wystarczającej wagi do wewnętrznych zabezpieczeń. Konsekwencje prawne i finansowe, jakie z tego tytułu ponosi, mogą mieć nawet charakter międzynarodowy, gdy utraci dane klientów z wielu krajów – mówi Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający w Luxoft Poland, firmie świadczącej outsourcingowe usługi IT  dla największych globalnych banków inwestycyjnych.

Jednym z najważniejszych elementów kapitału posiadanego przez przedsiębiorstwo, jakie można stracić przez nieodpowiednie zarządzanie informacją, jest zaufanie klientów i partnerów. Jak wynika z raportu Edelman Trust Barometer, firmy z sektora nowych technologii cieszą się największym zaufaniem badanych spośród wszystkich branż w Polsce. Ufa im aż 68 proc. Polaków. Wpływa to na zainteresowanie ofertą sektora i stawia przed nim wyzwanie sprostania tak dużym oczekiwaniom konsumentów.

W stronę nowych technologii

Zdaniem ekspertów, rynek usług integracyjnych na świecie dynamicznie się rozwija. Według CFE Media, 100 największych firm w zestawieniu SI Giants - opracowywanym na podstawie listy organizacji Automation Integrator Guide - osiągnęło w 2012 r. przychód z tego typu oferty na poziomie 875,8 mln USD. Z kolei według najbardziej aktualnych danych IDC, w 2005 r. rynek usług integracyjnych w Polsce szacowany był na 474,29 mln USD, co stanowiło 27,9 proc. całego krajowego rynku IT. Badania biura badawczego DiS z 2007 r. pokazały, że dynamika wzrostu integracji systemowej wyniosła ok. 22 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Tendencja zwyżkowa utrzymuje się, a firmy uaktualniają ofertę o najnowsze technologie, m.in. z zakresu urządzeń mobilnych i Unified Communications, czyli procesów integracji środków komunikacji i urządzeń.

Wśród trendów na rynku SI widać także większe zainteresowanie oferowaniem rozwiązań w zakresie zaawansowanej analityki biznesowej Business Intelligence, zarządzania relacjami z klientami (ang. CRM - Customer Relationship Management) i ERP - narzędzi wspomagających planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resource Planning). Kolejną widoczną tendencją jest tworzenie architektury zorientowanej na usługi (ang. SOA – Service Oriented Architecture), co wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem firm na biznesowe usługi z zakresu IT. Zaobserwować można także większą kooperację pomiędzy ekspertami z różnych dziedzin.

- Widocznym trendem na rynku SI jest współpraca tradycyjnych integratorów ze specjalistycznymi. Dostawcy IT przygotowują flotę urządzeń biurowych, która idealnie pasuje do pozostałej infrastruktury przygotowanej dla klienta. Dla przykładu producenci sprzętów drukujących tworzą rozwiązania, dzięki którym wykonawcy oprogramowania mogą projektować aplikacje za pomocą modułowych interfejsów oraz różnych usług sieciowych. Można je dostosować do interfejsu urządzenia wielofunkcyjnego użytkownika. Platformy tego typu oparte są na takich powszechnie używanych standardach sieciowych, jak HTML, CSS, XML i JavaScript – mówi Marcin Demkiw, SAO & GDO Sales Manager, Xerox Polska.

Kiedy rozpocząć współpracę?

Współpraca z integratorami systemów w zakresie infrastruktury IT odbywa się już na etapie tworzenia planów zagospodarowania biura.

- Z naszych doświadczeń wynika, że nie warto wykonywać okablowania teleinformatycznego budynku przed podpisaniem umów najmu ze względu ma bardzo różne wymagania techniczne najemców w zakresie bezpieczeństwa przesyłanych danych. Na etapie wykonywania projektu budowlanego staramy się zabezpieczyć miejsca na przyszłe instalacje - tak, aby budynek mógł spełnić oczekiwania każdego najemcy - Cezary Grzebalski, Lider projektu ds. elektrycznych, Skanska Property Poland.

Współpraca z ekspertami różni się w zależności od branży.

- Deweloperzy dostosowują przestrzeń do najemców o nietypowych wymaganiach, np. firm z branży IT. Podczas spotkań koordynacyjnych i technicznych omawiają, w co powinni doposażyć budynek, by opowiedzieć na potrzeby klienta. Np. Skanska dla jednego z najemców przebudowała kondygnację budynku na użytek laboratoriów. Znacząco podniosła podłogę, która posłużyła m.in. wentylacji szaf IT, wykonała specjalną, bardziej wydajną klimatyzację i w dużym stopniu zwiększyła zasilanie tej powierzchni – dodaje Cezary Grzebalski.

Współpraca z ekspertami, którzy specjalizują się w obsłudze podmiotów z danej branży jest efektywnym rozwiązaniem dla firm, które chcą skupić się na swoich kluczowych działaniach i redukują czas oraz nakłady potrzebne na działania logistyczno-organizacyjne związane z własną siedzibą. Poszukiwać więc będą dostawców usług integracyjnych oferujących kompleksowe, dedykowane oferty.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE