Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.5 sposobów na schłodzenie komputera

piątek, 28 sierpnia 2015

Upały nie odpuszczają pomimo kończącego się lata. Zarówno na dworze, jak i w pomieszczeniach słupek rtęci na termometrze trzyma się na wyjątkowo wysokim poziomie, a to właśnie wysokie temperatury są jedną z najczęstszych przyczyn awarii urządzeń komputerowych w tym okresie. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy obronić nasze komputery przed zbyt dużymi temperaturami.
W związku z tym zamieszczamy kilka cennych wskazówek, które pomogą Wam przygotować swoje urządzenia na walkę z bardzo wysoką temperaturą. Co robić, a czego nie robić i w co najlepiej się zaopatrzyć, żeby nie marnować czasu na naprawy w serwisie.

Pasta termiczna

Najprostszą i bardzo skuteczną metodą zmniejszenia temperatury naszego procesora to wymiana pasty termicznej na nową, która zapewni lepszą cyrkulację i zmniejszy znacząco temperaturę pracy procesora oraz zapewni mu większą żywotność. Nie bójmy się nakładać jej dużo im więcej takiej pasty na procesorze tym lepiej.

Chłodzenie powietrzem


Jeżeli pasta okazała się niewystarczająca należy rozejrzeć się za lepszym chłodzeniem naszego procesora. Boxowe (te, które zazwyczaj producenci dodają do pudełek) są zdecydowanie za słabe i nie gwarantują optymalnych temperatur. W zależności od budżetu, którym dysponujemy warto rozejrzeć się za urządzeniami z serii Hyper. Charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, świetnym odprowadzaniem ciepła, są bardzo ciche i proste w montażu. Dla bardziej wymagających najlepszym wyborem będą urządzenia z serii V, które swoją konstrukcją zapewnią niskie temperatury nawet mocno podkręconym procesorom.

Chłodzenie wodne


Bardziej zaawansowany użytkownik powinien zastanowić się nad wyborem  wodnego chłodzenia, które jest najbardziej wydajne i najlepiej sprawdza się w upalne dni utrzymując bardzo niskie temperatury rdzenia procesora. Układy z serii Seidon są kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi na rynku procesorami AMD oraz Intela. Wszystkie urządzenia charakteryzują się znakomitą wydajnością i prostotą montażu. Dla bardziej wymagających użytkowników przygotowano  serie Nepton, która jeszcze lepiej odprowadza ciepło.

Wiatraki do obudowy


Ważnym elementem są wiatraki, które odprowadzają ciepłe powietrze z naszej obudowy. Warto o nich pomyśleć bo mają największy wpływ na odpowiednią cyrkulację powietrza. Zapewniają niskie temperatury nie tyle co procesora, ale wszystkich zamontowanych w środku podzespołów. W ofercie Cooler Master znajdziemy bardzo wiele wariacji różnorakich wiatraków. Od różnokolorowej serii BC, zbalansowanej Blade Master, designerskiej JetFlo, dużej MegaFlow czy bardzo cichej Silencio FP, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wszystkie wyżej wymienione serie zapewnią znakomitą jakość, dużą wydajność i zagwarantują optymalne temperatury powietrza w naszych komputerach.

Chłodzenie laptopa


Upalne, letnie temperatury to największy wróg każdego laptopa. Z racji mobilnej konstrukcji, nie da się tak jak w przypadku komputerów stacjonarnych zamontować dodatkowych wiatraków lub zastosować inne lepsze chłodzenie. Jesteśmy skazani na rozwiązania producenta, które niestety w większości wypadków nie do końca się sprawdzają. Na szczęście są specjalne podkładki chłodzące, które pomagają i zmniejszają temperatury naszego laptopa. Przy wyborze odpowiedniej należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze o rozmiarach naszego laptopa. Na rynku są różne modele, mniejsze, większe wybieramy ten, który odpowiada rozmiarowi naszego urządzenia. Po drugie podkładki możemy wybrać w taki sposób aby zapewniły największą ergonomię. Przykładem może być tutaj Cooler Master NOTEPAL ERGOSTAND III, która pozwoli ustawić laptop aż w 6 pozycjach i może służyć również jako podstawka do tabletu. Cooler Master NOTEPAL X3 z kolei to konstrukcja zaprojektowana z myślą o laptopach gamingowych, które z racji swojego przeznaczenia, generują większe ilości ciepła. Zastosowane w niej technologie sprawiają, iż długie sesje w upalne dni nie skończą się awarią naszego laptopa i nieoczekiwaną wizytą w serwisie.

Inne skuteczne metody

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale kurz to poważne zagrożenie, które nie dość że zwiększa temperaturę w naszych komputerach, to jeszcze przeszkadza w poprawnej cyrkulacji powietrza. Skutki zbyt dużej ilości zalegającego kurzu mogą być opłakane, może on  doprowadzić nawet do uszkodzenia naszego systemu chłodzenia procesora, karty graficznej, co będzie skutkowało poważną awarią. If you are shopping for the best cool phone cases check out these Cool iphone cases. Many iphone skins to choose from. Najlepszą metodą pozbycia się kurzu jest zwykłe powietrze w spreju bądź kompresor. Pamiętajmy aby cyklicznie powtarzać pełne czyszczenie naszego urządzenia, tak aby było w nim jak najmniej kurzu.

2 komentarze

  1. marcus Says:
  2. Potwierdzam, ze usunięcie kurzu daje bardzo, bardzo wiele. Jakiś czas temu lapek zamulał mi straszliwie i grzał się tak, że trzeba było uważać przy podnoszeniu, żeby nie złapać w nieodpowiednim miejscu, bo praktycznie można było się oparzyć... Poszedłem do zaznajomionego serwisu, gość wziął sprężone powietrze i widziałem tylko jak z kantorka się kurzyło, jak zaczął czyścić. Zamulanie, przegrzewanie i hałas jak ręką odjął!

     
  3. Elektroklim Says:
  4. Wylot klimatyzatora skierować na komputer i po sprawie :)

     

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE