Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Jeszcze do niedawna rynek aparatów fotograficznych dzieliła wyraźna linia oddzielająca aparaty kompaktowe od lustrzanek. Pomimo oczywistych różnic w budowie podział ten zaczął tracić na wyrazistości dzięki użytecznościom i technologiom wykorzystywanym w obu segmentach. Dopiero jednak powstanie pierwszych bezlusterkowych aparatów systemowych o zmiennych obiektywach (EVIL) pozwoliło na wypełnienie próżni stając się brakującym ogniwem łączącym te dwa światy fotografii.

Trzy lata po premierze pierwszego „złego” już niemal wszyscy producenci aparatów mają swój udział w tej klasie począwszy od prekursorów Panasonic i Olympus, do których dołączyli Samsung, Sony oraz pozostali potentaci branży fotograficznej – Nikon, a wkrótce zapewne Canon. Według specjalistów z matrixmedia.pl prawdziwy boom na kompakty z wymienna optyka dopiero nastąpi, a pojęcie bezlusterkowiec, czy evil wkrótce na stałe wejdą do powszechnego obiegu i świadomości użytkowników.

EVIL- Electronic Viewfinder Interchangeable Lens czyli cyfrowy kompakt z wymienną optyką


Najogólniej biorąc wykorzystano najlepsze cechy z obu typów aparatów. Z jednej strony matryce wysokiej rozdzielczości i możliwość wymiany obiektywów znane z lustrzanek cyfrowych, z drugiej zaś kompaktowa budowa, ergonomia i cena przypominające cyfrowe kompakty. To właśnie wysokie parametry techniczne wespół z ciekawym designem i ceną przekładają się na duże zainteresowanie wśród klientów. Od początku 2010 czyli premiery pierwszych aparatów α Nex marki Sony obserwujemy rosnącą liczbę zapytań i zamówień na modele tej serii – komentuje Rafał Zych, dyrektor handlowy matrixmedia.pl. Jednocześnie uważa, że koncepcja hybrydowa na stałe wpisze się w fotograficzną rzeczywistość znajdując uznanie użytkowników.

Evil vs. DSLR – Dawid vs. Goliat ?


Podobną opinię wyraża zajmująca się fotografią profesjonalnie Agnieszka Wrześniak z neonstudio.pl: „Aparaty typu evil skierowane są do osób, które chcą eksperymentować z fotografią i poczuć możliwość manualnej pracy dającej bardziej unikalne i spersonalizowane efekty jak w przypadku lustrzanek, przy standardach znanych z aparatów kompaktowych. Poza swoistym łącznikiem pozwalającym wprowadzić użytkownika w świat bardziej zaawansowanych rozwiązań, aparaty te przypadły również do gustu osobom ceniącym sobie stosunek jakości zdjęć do wielkości sprzętu/ergonomii szczególnie ważny podczas wyjazdów turystycznych i zdjęć w trudnych warunkach”

Najbliższa przyszłość bezlusterkowców prezentuje się nieźle i wskazuje na dalszy rozwój koncepcji. Producenci zapowiedzieli pojawienie się wielu nowych modeli bodykitów, obiektywów i innych akcesoriów. W 2012 firma Sony zamierza zaprezentować trzy nowe korpusy i co najmniej pięć obiektywów dla serii Nex co wraz z dotychczasowymi akcesoriami daje pełną gamę możliwości dla użytkowników o różnym stopniu zaawansowania – zdradza Rafał Zych.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE