Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Innowacyjne technologie COELUX

środa, 9 kwietnia 2014

Nowo opracowana Technologia COELUX odtwarza w zamkniętym pomieszczeniu fizyczne i optyczne efekty naturalnego światła, symulując rozprzestrzenianie i transmisję światła słonecznego przez atmosferę. W pierwszej kolejnosci skorzystają z niej pacjenci, pracownicy biur i osoby dojeżdżające do pracy. Udowodniono, że ma ona  korzystny wpływ na komfort i dobre samopoczucie osób, które mieszkają lub pracują w zamkniętych pomieszczeniach lub pod ziemią.

Nowoczesna, energooszczędna technologia LED oraz zaawansowany system optyczny wykorzystujący nanomateriały, zostały umieszczone w wysokiej jakości systemie okiennym, dzięki czemu COELUX ma potencjał zrewolucjonizować przemysł oświetleniowy oraz sposób projektowania wnętrz, ale także poprawić samopoczucie obywateli w Europie i poza nią.

Technologia COELUX
"Dzięki COELUX można cieszyć się słonecznym niebem w dowolnym czasie i miejscu", powiedział profesor Paolo Di Trapani, koordynator projektu i fizyk na Uniwersytecie Insubria w Como (Włochy). Di Trapani od 10 lat prowadził badania mające na celu odtworzenie naturalnego światła. "Tak jak podczas próby opisania zapachu perfum lub koloru tropikalnego słońca, trudno jest przedstawić pozytywny wpływ na nasze samopoczucie technologii COELUX, która tworzy w pomieszczeniu wrażenie nieskończonej przestrzeni. Informacje zebrane w trakcie projektu potwierdziły, że nawet osoby cierpiące na klaustrofobię czuły się komfortowo po ekspozycji na światło COELUX - mimo znajdowania się przez dłuższy czas w pokoju bez okien o powierzchni kilku metrów kwadratowych."

Rosnące uznanie wpływu światła słonecznego na zdrowie i dobre samopoczucie

ONZ ogłosił rok 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła, chcąc zwiększyć świadomość na temat jego pozytywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Ciepłe, sztuczne, bezpośrednie światło słoneczne oświetla i uwydatnia kształt obiektów, dzięki czemu przestrzeń w domu lub obiektach publicznych staje się bardziej atrakcyjna i przyjazna. Gra światła i cienia nadaje kształt i głębię oraz zmienia sposób, w jaki ludzie reagują na otoczenie i oddziałują na nie.

Technologia COELUX może być wykorzystana przez każdego, kto nie otrzymuje wystarczającej ilości światła słonecznego. Została zaprojektowana głównie z myślą o celach zdrowotnych, ale może być także użyta w obiektach komercyjnych, hotelach, muzeach, lotniskach, transporcie podziemnym, salonach spa, centrach sportowych, kinach, biurach oraz przemyśle. Korzyści z jej zastosowania odniosą także osoby mieszkające lub pracujące pod ziemią, czy to ze względu na ograniczenia przestrzenne, czy skrajne warunki klimatyczne (np. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Kanadzie), a także mieszkańcy obszarów znajdujących się najdalej od równika, w pobliżu Arktyki i Antarktydy, które przez znaczną część roku otrzymują mało naturalnego światła.
Technologia COELUX


Jak działa COELUX?

COELUX wykorzystuje trzy elementy:
  • energooszczędną technologię LED dla odtworzenia spektrum światła słonecznego,
  • zaawansowany system optyczny tworzący wrażenie przestrzeni między "niebem" i "słońcem",
  • nanomateriały o grubości kilku milimetrów, wykorzystane do rekonstrukcji występującego w atmosferze zjawiska rozpraszania Rayleigha.
Te rozwiązania zostały umieszczone w wysokiej klasy systemie okiennym, oferującym wiele konfiguracji i możliwości aranżacji do wykorzystania w architekturze wnętrz. Użytkownicy COLEUX mogą wybrać barwę i intensywność tworzonego światła spośród tego występującego w Europie Północnej, regionie Morza Śródziemnego lub krajach tropikalnych.

Rozwój i komercjalizacja rozwiązania

Projekt COELUX otrzymał 2,5 miliona euro dofinansowania w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Profesor Di Trapani potwierdza, że "fundusze UE były niezbędne, aby zainwestować w badania i rozwój oraz pokryć koszty prezentacji rozwiązania. Dzięki temu mogliśmy przekonać innych inwestorów do udzielenia nam wsparcia. Zachęcamy małe i średnie przedsiębiorstwa do ubiegania się o fundusze UE, które otwierają przed firmami nowe możliwości rozwoju".
Technologia COELUX zostanie wprowadzona na rynek pod koniec 2014 roku. Będzie to ważny biznesowy krok dla partnerów projektu i innych europejskich przedsiębiorstw zaangażowanych w jej produkcję, prezentację i wdrażanie. COELUX przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy i zwiększy konkurencyjność europejskich firm na światowym rynku oświetlenia, którego wartość szacuje się na 58 miliardów euro.

Michael Jennings, rzecznik komisarza ds. badań, innowacji i nauki w Komisji Europejskiej, Máire Geoghegan-Quinn, powiedział: "Wiele dziedzin naszego życia – od energii, poprzez transport, medycynę, bezpieczeństwo żywności, po zdrowie i dobre samopoczucie - zostało ulepszonych, a nawet zrewolucjonizowanych przez nanotechnologie. COELUX to doskonały przykład, jak nauka może zmienić prosty pomysł, który jest trudny do zrealizowania - odtworzenie światła słonecznego - w rzeczywistość. Ten projekt ma ogromny potencjał, aby pozytywnie zmienić życie ludzi."

1 Responses to Innowacyjne technologie COELUX

  1. Anonimowy Says:
  2. wyglada jak render z komputera

     

Publikowanie komentarza

Popularne posty

KONFERENCJE