Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.E-podręczniki coraz bardziej atrakcyjne

czwartek, 23 lutego 2012

Chociaż rynek e-podręczników jest wciąż jednym z najbardziej niedocenionych, sytuacja szybko się zmienia. Kolejni branżowi giganci dostrzegają rosnący popyt i wkraczają do gry o rzesze studentów. Zyskują na tym przede wszystkim Ci ostatni.

Wartość rynku książek edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych liczona jest w miliardach dolarów. Sami studenci coraz chętniej sięgają jednak po ich elektroniczne odpowiedniki. Nic więc dziwnego, że w dobie cyfrowej ewolucji książki sektor e-podręczników staje się interesującym obszarem.

W połowie stycznia na rynek wkroczyła firma Apple. Gigant z Cupertino wyszedł z założenia, że klasyczne podręczniki nie są w stanie dłużej sprostać wymaganiom współczesnego ucznia. Dlatego też Apple stworzyło nową ofertę dla szkolnictwa. Ich propozycja to ebooki naszpikowane filmami i trójwymiarowymi prezentacjami, a wszystko to w atrakcyjnej szacie graficznej. Zapleczem pomysłu ma być kompleks aplikacji i dedykowanych usług. Co ciekawe, Apple swoje rozwiązania kieruje nie tylko do uczniów, ale także do nauczycieli i wykładowców.

Ważnym elementem tego pomysłu mają być przystępne ceny oferowanych e-materiałów. Koszt w pełni multimedialnej publikacji ma nie przekraczać 15 USD. To mocno konkurencyjna stawka, biorąc pod uwagę, że akademickie książki w Stanach kosztują od 50 do 70 USD. Przyjęta strategia już teraz okazuje się być dobra. Jak podaje Global Equities Research, zaledwie w ciągu trzech dni od premiery, z serwerów Apple pobrano niemal 350 tysięcy e-podręczników!

Sektorem elektronicznych podręczników już wcześniej zainteresował się inny branżowy gigant – Amazon. Jego usługa - Kindle Textbook Rental - umożliwia żakom wypożyczenie podręcznika na okres od 30 dni do 1 roku. Można z nich korzystać za pomocą aplikacji Kindle, zarówno z poziomu dedykowanych czytników Amazon, jak i tabletów czy smartfonów działających w systemach Android oraz iOS.

Krajowym pionierem w kwestii wypożyczania e-podręczników jest Wydawnictwo Naukowe PWN. Ich czytelnia on-line ibuk.pl powstała już na początku 2007 roku. Od tego czasu jest nieustannie rozwijana, by sprostać wymaganiom studentów.

“Przez pięć lat działania wypracowaliśmy dobrze działający model biznesowy. Większość studentów nie potrzebuje kopii podręczników na własność, a jedynie chwilowego dostępu do informacji, które się w nich znajdują. Na dziś dzień dajemy im błyskawiczny dostęp do niemal 8 tys. e-booków już od 3,69 zł. Mogą z nich wygodnie korzystać za pomocą swoich komputerów, tabletów, smartfonów. Obszerne zasoby oferujemy w atrakcyjnej formie nowoczesnych aplikacji. I to działa. Tym bardziej, że wypożyczając u nas e-booka można zaoszczędzić ok. 60-70 proc. wartości książki.” – komentuje Paweł Lewandowski, Menedżer marketingu online Wydawnictwa Naukowego PWN.
Zainteresowanie poważnych marek rynkiem e-podręczników oraz dobre wyniki, które na nim osiągają świadczą o dużym popycie na tego typu usługi. Biorąc pod uwagę fakt, że proces ewolucji książki wciąż trwa, rynek ten będzie się dalej rozwijał. Przede wszystkim z pożytkiem dla samych studentów i wykładowców.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE