Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Trojan atakuje pokerzystów na Facebooku

wtorek, 29 stycznia 2013

Groźny trojan atakuje facebookowych pokerzystów. Twórca zagrożenia wykradł za jego pośrednictwem już ponad 16 tysięcy haseł i loginów oraz dane kart kredytowych użytkowników Texas HoldEm Poker. Popularna aplikacja produkcji Zynga Inc. notuje 35 milionów odwiedzających miesięcznie.

Jak podkreślają eksperci z laboratorium antywirusowe ESET koń trojański MSIL/Agent.NKY został wykryty już w grudniu 2011. Atakował głównie na terenie Izraela, a jego celem byli użytkownicy popularnej na Facebooku aplikacji Texas HoldEm Poker. System proaktywnej ochrony ESET już wtedy chronił użytkowników, a z początkiem 2012 specjaliści producenta programów antywirusowych powiadomili o zagrożeniu izraelski CERT (Computer Emergency Response Team) oraz izraelską policję. W ostatnich dniach doprowadziły one do likwidacji zagrożenia. Zakończenie śledztwa pozwala rzucić więcej światła na niebezpieczny malware, którego ofiarą mogły paść tysiące wirtualnych pokerzystów.
trojan atakuje facebookowych pokerzystów

Twórcy zagrożenia udało się wykraść loginy i hasła dostępu do Facebooka ponad 16 tys. graczy. W momencie uruchomienia aplikacji za pośrednictwem FB trojan kojarzył dane dostępowe użytkownika z jego wynikami w grze oraz wybranymi metodami płatności. Ponieważ aplikacja pozwala uzupełniać żetony do gry realnymi pieniędzmi z karty kredytowej lub konta PayPal, trojan sprawdzał liczbę zarejestrowanych kart kredytowych przypisanych do konta danego gracza.

Jeżeli użytkownik nie posiadał karty kredytowej lub miał niski wynik w grze to zainfekowany komputer umieszczał na jego ścianie Facebooka link do strony wyłudzającej dane. Krzykliwymi, tabloidowymi treściami wabiła ona znajomych nieświadomego gracza do witryny przypominającej startowy ekran FB. Zalogowanie przez nią oznaczało powierzenie swoich danych cyberprzestępcy i dalszy rozwój procederu. Specjaliści ustalili, że na dzień dzisiejszy ofiarami ataku mogło paść 16,194 użytkowników oraz że praktycznie każda aplikacja mogła zostać zainfekowana w taki sam sposób jak wirtualny poker.

- By uchronić się przed atakami bazującymi na tego rodzaju sztuczkach psychologicznych nie wystarczy dobry program ochronny. Użytkownik musi być szczególnie wyczulony, zwłaszcza że w grę wchodzą prawdziwe pieniądze - mówi Robert Lipovsky, główny analityk zagrożeń ESET. - Użytkownik rozpoznałby, że strona logowania FB została podmieniona gdyby sprawdził adres URL strony.

Liczba zagrożeń wykorzystujących Facebooka stale rośnie. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu ESET wprowadza bezpłatną aplikację bezpieczeństwa ESET Social Media Scanner. Program chroni użytkownika i pozwala bezpiecznie korzystać z popularnego serwisu społecznościowego.

Skaner sprawdza i usuwa zagrożenia na twoim profilu, a także informuje o podejrzanych postach wykrytych na profilach twoich znajomych.

0 komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty

KONFERENCJE