Jeśli jesteś zainteresowany nauką, rozwojem i nowymi technologiami, to znajdujesz się we właściwym miejscu. Blog nowe technologie to znakomite źródło informacji ze świata smartfonów, komórek i tabletów. Na naszej stronie będziesz mógł dowiedzieć się o najbardziej interesujących i istotnych odkryciach i wydarzeniach z różnych części świata.Gdzie powstanie Polska Dolina Krzemowa

czwartek, 22 października 2015

Rozwój polskiego rynku startupów nabiera tempa.  Coraz więcej młodych ludzi zakłada własne firmy lub zdobywa doświadczenie w nowo powstałych firmach z dużym potencjałem. Nowe technologie oraz coraz większe możliwości finansowania, stwarzają odpowiednie warunki na rozwój startupów. Polska ma kilka  centrów startupowych, do których należą takie miasta jak:  Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk i oczywiście Warszawa. Czy któreś z tych centrów ma szansę stać się polską Doliną Krzemową?

- Z biznesowego punktu widzenia, Kraków jeszcze długo będzie pracował na miano polskiej Doliny Krzemowej – mówi Gniadkowski. - Moim zdaniem, jedynym obszarem, co do którego nie możemy mieć kompleksów, jest technologia. Mamy wybitnych specjalistów, którzy (szczególnie w przypadku startupów działających w modelu SaaS) tworzą rozwiązania na najwyższym światowym poziomie. Niestety pozostałe elementy ekosystemu, moim zdaniem, są jeszcze niedojrzałe lub po prostu nie istnieją. Zdecydowanie brakuje rozwiązań systemowych, prawnych, wsparcia władz lokalnych. Dużo trudniej jest też uzyskać mądre finansowanie. Gdybym miał wymienić krakowskie fundusze venture capital, co do których mam pewność, że ich interes jest w 100 proc. zbieżny z interesem founderów, pewnie wymieniłbym jeden. Idziemy w dobrym kierunku, ale jeszcze daleka droga przed nami.

Jak zacząć, czyli skąd się biorą startupy?

Najłatwiej przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP). Są praktyczną szkołą prowadzenia biznesu dla startupów. AIP umożliwiają przetestowanie pomysłów na rynku na preferencyjnych warunkach i bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej lub spółki. AIP to także jedyny ekosystem w Polsce umożliwiający uzyskanie finansowania na rozwój w najprostszym modelu inwestycji – 100/15, czyli 100 000 zł za 15 proc. udziałów w startupie. Dzięki tej innowacyjnej na skalę europejską sieci 50 inkubatorów, od 2004 roku AIP pomogło rozwinąć się ponad 10 000 początkującym przedsiębiorstwom, a obecnie pod swoimi skrzydłami ma 2112 startupów.

Jak wygląda pozyskanie środków na start?
- Rozpoczynając prace nad obido podzieliliśmy proces finansowania inwestycji na trzy rundy – wspomina Paweł Gniadkowski. - Dzięki temu mogliśmy niemal natychmiast pracować nad produktem, walcząc o finansowanie kolejnych działań. Przez 4 miesiące spotkaliśmy się z kilkudziesięcioma funduszami VC, Aniołami Biznesu i przedsiębiorcami. W ostatnim etapie rozmów o największej rundzie, w grze pozostało trzech inwestorów, z których wybraliśmy jednego – kończy.
Sprawę komentuje również jeden z inwestorów działających w Polsce. 

- Ma to związek z kilkoma inwestorami, którzy aktywnie rozwijają startupy w regionie – twierdzi Marcin Szeląg. - Ale różnica między Krakowem a Poznaniem i Warszawą jest całkiem spora. Jeszcze brakuje  trochę do solidnego rozwoju, nie porównując już do hubów takich, jak Berlin czy Londyn.  Krakowscy przedsiębiorcy nie są przygotowani na działania inwestorów. Często wysyłają nieschludne e-maile czy próbują nawiązać inne formy kontaktu bez odpowiedniej wiedzy, nie mają konkretnego backgroundu. Trzeba się najpierw dowiedzieć kiedy można do inwestora próbować napisać i na jakim poziomie inwestycji. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć w Internecie.  To wydaje się proste i oczywiste, dla wielu osób jest jednak niezrozumiałe. A zasada jest prosta – po prostu nie powinniśmy zajmować czasu inwestorom, którzy nie mają nic wspólnego z naszym biznesem – kończy Szeląg

Ale dobry pomysł i przekonanie inwestorów, zaowocowało otwarciem kolejnego startupu z krakowskim rodowodem. Platforma obido.pl to oferty wszystkich deweloperów w siedmiu miastach w Polsce, która odwraca proces pozyskiwania klientów i marketingu nieruchomości. Zdaniem inwestorów, nowy system może  zrewolucjonizować marketing nieruchomości w Europie.

3 komentarze

 1. Spiro Says:
 2. Polska Dolina Krzemowa? Brzmi dumnie ale pretensjonalnie.

   
 3. PrzemysŁaw Says:
 4. Tworzy się u nas wiele specjalnych stref ekonomicznych, aby zachęcić inwestorów i jakoś pomału(bardzo) to idzie. Póki nie ma poważnego transferu technologii z zagranicy, nie wiem czy doczekamy się swojej "doliny krzemowej" w skali micro. Oby ;)

   
 5. Michał Says:
 6. Polska Dolina Krzemowa :) Ciekawe czy kiedyś powstanie.

   

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONFERENCJE